Protiv blokade interneta

Prosvjed Anonymousa: Hakeri sele na ulice

Slika nije dostupna
U San Franciscu pokušali su zaustaviti prosvjede gašenjem mobilnih mreža i time izazvali bijes Anonymousa, ali i 'običnih' građana.

Pomalo u sjeni nasilja u Londonu i Cameronove kontraverzne najave da bi nasilnicima mogli blokirati korištenje društvenih mreža, mediji su zapostavili vijesti o situaciji iz San Francisca s kraja prošlog i početka ovog tjedna.

Naime, tamo su najavljeni prosvjedi nakon što je policija ubila jednog beskućnika na stanici javnog prijevoza (Bay Area Rapid Transit – BART), a u strahu od potencijalnih nereda, u BART-u su odlučili na tri sata isključiti mobilne mreže na nekim svojim stanicama i tako spriječiti dogovore za masovna okupljana.

Ova je odluka izazvala je negodovanje mnogih u San Franciscu, ali i šire te je uspoređena s nedavnim događanjima u Egiptu kada je Mubarak limitirao pristup internetu kako se prosvjednici ne bi dogovarali putem društvenih mreža.

Na zabranu mobilnih mreža i interneta u San Franciscu odmah su reagirali i hakeri iz Anonymousa koji se, među inim, zalažu za slobodu pristupa internetu i slobodu govora na mreži te su najavili oštru reakciju prema BART-u. Na tu se reakciju nije trebalo puno čekati pa su prvo hakirali stranicu mybart.gov, a zatim su objavili osobne podatke zaposlenika i korisnika usluga BART-a koje su skinuli s iste stranice.

Naravno, opet su 'obični' građani ispali kolateralne žrtve, no Anonymousi kažu da su im u biti pomogli jer su im pokazali kako BART nije dovoljno dobro osigurao njihove podatke. Nakon hakiranja Anonymousi su se odlučili preseliti na ulice organiziravši još jedan prosvjed protiv ubojstva navedenog beskućnika, kao i protiv gašenja mobilne mreže.

Kako piše na blogu New York Timesa, Anonymousima je bolje da se 'drže hakiranja umjesto organiziranja prosvjeda' jer se na prosvjedima nije pojavilo puno ljudi, ali su ipak privukli pažnju svjetskih medija i upozorili na problem s gušenjem mobilnih mreža – ovog puta mobilne i bežične mreže nisu ugašene, no policija je tijekom prosvjeda zatvorila nekoliko željezničkih stanica.

Nakon Cameronovih izjava i problema u San Franciscu mnogi su postavili pitanje smije li itko korisnicima zabranjivati pristup internetu, mobilnim i društvenim mrežama jer dok je za neke državnike/institucije gušenje mobilnih i nternetskih mreža u Egiptu napad na demokraciju, u Velikoj Britaniji i SAD-u to se, vidimo iz priloženog, smatra legalnom metodom borbe protiv nasilja.

Ovu situaciju istražuje i američka federalna komisija za komunikacije pa se očekuje i njihova odluka o legitimnosti gašenja mobilnih mreža na BART-ovim stanicama.