Cjepivo za 31 posto smanjuje infekciju tom opakom bolešću. Novo cjepivo nastalo je kombinacijom dva stara cjepiva i pomaže zaštiti od infekcije, ali je potpuno neučinkovito kada je virus već u tijelu. Testirano cjepivo, kažu znanstvenici, smanjuje rizik od zaraze u trećini slučajeva. No, bez obzira na to, znanstvenici koji su sudjelovali u istraživanju su oduševljeni. Cjepivo je, inače, testirano na 16 tisuća heteroseksualnih osoba, a eksperiment se provodio posljednjih sedam godina.
Prvo cjepivo s preventivnim učinkom
'U 32,1 posto slučajeva cjepivo je umanjilo rizik od zaraze', ističe se u priopćenju koje su znanstvenici objavili na konferenciji za tisak održanoj u Bangkoku. 'To je velik rezultat jer se sada prvi put dokazalo da neko cjepivo protiv HIV-a ima preventivan učinak', dodaje se u priopćenju. 'Riječ je o velikom napretku u znanosti koji nam daje nadu da ćemo u budućnosti imati cjepivo koje će biti uspješno u cijelome svijetu', rekao je pukovnik američke vojske Jerome Kim u video-poruci.
Razina zaštite u osnovi je vrlo mala, a k tome cjepivo nema učinka nakon zaraze. Naime, posve je neučinkovito kada je virus već u organizmu. Pokazalo se da u tijelu osoba koje su primile cjepivo, a kasnije se zarazile HIV-om, ima više-manje jednako mnogo virusa u sebi koji tijelu čini podjednaku štetu. Stoga znanstvenci već sada naglašavaju da cjepivo vjerojatno neće imati učinak na područjima gdje je zaraza HIV-om golem problem, ako što je to Afrika. No, ipak smatraju da se radi o velikom koraku u borbi protiv bolesti kojom je u svijetu zaraženo više od 30 milijuna osoba.
WHO i UNAIDS s opreznim optimizmom pozdravili cjepivo
Svjetska zdravstvena organizacija WHO i Združeni program UN-a za HIV/AIDS u četvrtak su s opreznim optimizmom pozdravili vijest iz Bangkoka o cjepivu koje može za trećinu smanjiti opasnost od zaraze virusom HIV-a. Američki i tajlandski istraživači ispitali su od 2003. cjepivo na više od 16.000 osoba za koje kažu da za trećinu može smanjiti opasnost od zaraze virusom AIDS-a i u četvrtak ga predstavili javnosti. 'Još je velik posao pred nama', upozorile su organizacije u priopćenju. Naglasile su da tek treba odrediti duljinu trajanja zaštite te može li se cjepivo propisivati i u drugim dijelovima svijeta i je li učinkovito i za druge podtipove virusa HIV-a.
Cjepivo je testirano od listopada 2003. u dvjema tajlandskim pokrajinama na dragovoljcima u kojih je rizik od zaraze ocijenjen kao prosječan. Cjepivo je pokazalo 'skroman zaštitni učinak', od 31,2 posto na 16.000 testiranih u Tajlandu, pišu WHO i UNAIDS u priopćenju i dodaju da taj rezultat ipak budi 'novu nadu'. Agencije zaključuju da takva cjepiva 'imaju skromne učinke i mogu biti samo dopunska sredstva drugim strategijama koje promiču promjenu društvenih pravila, ispravnu i redovitu uporabu prezervativa, pristup sterilnim injekcijama i obrezivanje'. Testiranje, koje su proveli tajlandsko ministarstvo zdravstva i američka vojska, predstavljeno je kao dosad najveće istraživanje cjepiva protiv virusa HIV-a u svijetu i kao dokaz da neko cjepivo protiv AIDS-a ima preventivan učinak.