Na njihovo iznenađenje, biljka koja je širine do 1 m, krvavo crvene boje, a cvijeće joj smrdi i izgleda kao pokvareno meso, pripada grupi sitnog nosivog cvijeća.
Takva svojstva ukazuju na činjenicu da biljka nema korjen, lišće niti stabljiku.
Ogromni cvijet, koji teži do 7 kila i širi miris pokvarenog mesa, na sebe privlači strvine koje ga potom oprašuje.
Čudna biljka, koju se može pronaći u džunglama i prašumama jugoistične Afrike, je parazit. Izbjegavajući proces fotosinteze, Rafflesia se skloni u lišće tropske vinove loze, gosteći se pritom njezinim hranjivim sastojcima.
Botaničari su se koristili DNA analizom kako bi otkrili porijeklo Rafflesie, koja u sebi sadržava 50 individualnih podvrsta.
Istraživači su vjerovali kako biljka pripada obitelji mliječika. No za biljke iz te porodice, koja uključuje drvo kaučuka i biljku ricinusa koja proizvodi ulje, karakteristični su mali cvjetovi.
Botaničari vjeruju da je prije 46 milijuna godina, biljkino cvijeće počelo evoluirati ubrzanim tempom. Procjenjuju da cvjetovi biljke u minuti narastu 2mm sve dok ne postignu svoju punu veličinu.
Smatra se da je biljka gigantske veličine i da širi intenzivni smrad kako bi lakše na sebe privukla strvine koji će ju oprašiti.
Najveća biljka na svijetu je Titan Arum, koja je veličine do 3 metra. Isto kao i Rafflesia, smrdi na pokvareno meso, no ne pripadaju istoj botaničkoj obitelji.