Masovna otpuštanja u Research In Motionu

Problemi i za proizvođača BlackBerryja

Slika nije dostupna
Osim Nokije, još jedan velikan na mobilnom tržištu proživljava teške trenutke – proizvođač BlackBerryja Research In Motion koji je najavio otpuštanje 2 tisuće zaposlenih

Dok Apple i Google stalno objavljuju nove rekordne prodajne brojke pametnih telefona, dvije mobilne kompanije koje su do prije nekoliko godina dominirale ovim tržištem nalaze se u velikim problemima.

Jedna od tih kompanija je, kao što je svima već dobro poznato – Nokia, koja je proces tranzicije već započela početkom godine kada su s Microsoftom potpisali ugovor o korištenju Windows Phone operativnog sustava. Druga kompanija jest Research In Motion, proizvođač BlackBerry pametnih telefona koji su nekoć bili sinonim za poslovne telefone, no danas poslovnjaci sve više koriste iPhone i Androide, iako dio njih i dalje ne napušta svoje BlackBerryje.

Velika konkurencija, loši poslovni potezi, a neki će reći i nedostatak vizije doveli su do toga da je ova kompanija danas u velikim problemima pa su se, kako to obično korporacije i rade u teškim trenutcima, odlučili na otpuštanja kako bi doveli financije u red.

Bez posla će tako ostati oko dvije tisuće RIM-ovih zaposlenika – što je više od deset posto zaposlenih, a u službenom izvješću ove kompanije otkaze su opravdali 'optimizacijom troškova koja je fokusirana na prebacivanje resursa na ona područja koja će ponuditi najveće mogućnosti za rast u skladu sa strateškim ciljevima Research In Motiona'.

Problem ove kompanije, smatraju neki analitičari, nastao je prije nekoliko godina kada su telefoni s ekranom osjetljivim na dodir postali sve popularniji, a kako su BlackBerryji prvenstveno orijentirani na poslovnjake koji pišu puno mailova i potrebna im je hardverska tipkovnica, RIM-u je bilo iznimno teško omogućiti 'BlackBerry iskustvo' na uređaju koji ima samo ekran osjetljiv na dodir.

Prvi njihov takav smartphone bio je model Storm, ali on nije ispunio očekivanja pa su u RIM-u pokušali povezati 'najbolje iz oba svijeta' s modelom Torch – koji ima i veliki ekran osjetljiv na dodir i hardversku kliznu QWERTY tipkovnicu koja se izvlači ispod ekrana.

No, niti to nije bilo dovoljno da 'nagovore' poslovnjake da nastave koristiti njihove telefone, a u isto vrijeme privuku što veći broj običnih korisnika – jedan od razloga je bio i BlackBerry operativni sustav koji nije mogao konkurirati iOS-u i Androidu.

Zato su se, kao i u Nokiji, odlučili na promjenu operativnog sustava pa su njihovu planovi za budućnost vezani su uz novu mobilnu platformu – QNX koja je već predstavljena na tabletu PlayBook i koja je više orijentirana na multimediju u odnosu na BlackBerry OS, no trenutno još nije poznato kada će se prvi telefoni koji će raditi na QNX-u pojaviti na tržištu.

Sva ova događanja odrazila su se i na cijenu dionice ove kompanije koja sve više gubi na vrijednosti.