Procjenjuje se da je supernova poznata kao G1.9+0.3 eksplodirala prije oko 140 godina i mlađa je gotovo 200 godina od dosad namlađe poznate supernove koja je eksplodirala oko 1680. godine u zviježđu Kasiopeje.
Astrofizičar Stephen Reynolds s Državnog Sveučilišta Sjeverne Caroline, glavni autor tog otkrića, rekao je da je objekt nazvan G1.9+0.3m koji se nalazi u središtu Mliječne staze, otkriven 1985. godine, vrlo mlada supernova.
Proučavao je slike objekta snimljene američkim svemirskim teleskopom Chandra X-Ray Observatory 2007. godine i usporedio ih s snimkama koje su napravljene 1985. NASA-inim teleskopom.
Snimke teleskopa Chandra su potvrdile da se radi o mladoj supernovi i pokazuju da se ta supernova povećala 16 posto u samo 22 godine.
Ti podaci su doveli do zaključka da je ta zvijezda eksplodirala prije 140 godina, pojasnio je Reynolds.
Proučavanje te mlade supernove koja je i dalje jako sjajna, trebalo bi nam omogućiti da bolje shvatimo tu pojavu i njezino djelovanje na galaksije, rekao je Reynolds.
Čini se da supernove imaju bitnu ulogu u povijesti svemira. Kada na kraju života zvijezda eksplodira, ona oslobađa kemijske elemente iz kojih nastaju nove zvijezde i planeti, objašnjavaju astronomi.