Otkrivena jezera na Saturnovom mjesecu

Slika nije dostupna
Znanstvenici američke NASE na Saturnovom mjesecu Titan otkrili su tekućinu. Na Titanu su pronađena velika jezera koja su napunjena tekućinom iz ugljikovodika. Znanstvenici tvrde da je riječ o etanu.

To je, pored Zemlje, drugo nebesko tijelo u našem sunčanom sustavu, koje na površini ima tekućinu.

Do otkrića su došli nakon analize podataka američko-europske sonde Cassini, koja okolo Saturna kruži od 2004. godine. 

Među brojnim površinama Titana znanstvenici su opazili velika tamna područja u kojima, do sada, nisu mogli ustanoviti je li riječ tekućini.

Dase zaistra radi o tekućini potvrdili su nakon proučavanja podataka sonde koja razlikuje kemijski sastav različitih tvari na temelju njihove absorpcije i reakcije na infracrvenu svjetlost.

'To su prvi podaci koji govore da je površina Titana prekrivena  tekućinom', objasnio je znanstvenik Bob Brown, vođa ekipe za optičke i mjerne instrumente na sondi.

Po podacima NASE, sonda je jezero Ontario Lacus, veličine približno 32.000 kvadratnih metara, otkrila nakon prelijetanja Titanovog južnog pola.

'Otkriće tekućeg etana je potvrdilo tezu da su na Titanu jezera i mora napunjena metanom i etanom', kazao je američki znanstvenik Larry Soderblom.

Znanstvenici su već isključili prisutnost leda, amonijaka, amonijakovog hidrata i ugljikovod dioksida u Ontariu Lacusu. Opažanja također kažu da jezero, kojeg okružuje tamna plaža, polagano hlapi.

Povezane teme