Mrlja je zapravo golema oluja, koja traje već milijunima, ako ne i milijardama godina, i koja obuhvaća tri veličine Zemlje, a u periodu od 1996. pa do 2006. izgubila je oko 15 posto veličine u promjeru, tvrde znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta. Tijekom tog perioda smanjivala se u prosjeku oko kilometar po danu. Astronomi su godinama promatrali kako oblaci velike crvene mrlje slabe i smanjuju se, ali novo istraživanje fokusiralo se na gibanje oluje, inače mnogo pouzdaniji način da se izmjeri veličina.
Mrlja bi naposljetku mogla i nestati
Tako je razvijen softver uz pomoć kojega se mogu pratiti kretanja i promjene na mrlji tijekom dužeg perioda vremena. I premda istraživači ne znaju razlog zbog kojeg se mrlja smanjuje, u usporedbi sa fotografijama Jupitera koje su snimljene prije više od stoljeća i sadašnjih, promjene su jasno uočljive. Neki smatraju kako bi mrlja mogla i potpuno nestati. 'Radi se o oluji, koja kao i druge stvari, ima prirodan rast i stopu slabljenja', dodaje Glenn Orton, znanstvenik iz NASA-e.
Posjeduje karakteristike uragana
Mrlja koja je prije imala oblik kobasice, a sada je eliptičnog oblika, pretpostavlja se da bi do 2040. mogla postati kružnog oblika. Oluja je fascinantna pojava na fascinantnom planetu. Posjeduje karakteristike uragana na Zemlji, uključujući kružno gibanje i jake vjetrove, a kreće se nevjerojatnom brzinom od 650 km/h. Za razliku od sličnih pojava na Zemlji koje su sustav niskog tlaka, mrlja je sustav visokog tlaka što je jedan od razloga zašto tako dugo opstaje.