Ipak, i mnogi drugi faktori utječu na temperaturu naše planete, a jedan od najvažnijih su svjetski oceani. NASA-ini znanstvenici tvrde kako su njihove temperature pomogle u blagom podizanju globalnih temperatura u prošloj godini te da bi mogli uvelike doprinijeti i globalnom zatopljenju ove godine, efektivno čineći tekuću godinu najtoplijom dosad.
oceani pokrivaju čak 71 posto površine Zemlje, a služe i kao planetarni termostat, čuvajući sunčevu energiju, držeći temperaturne promjene na Zemlji umjerenima te klimatske promjene postepenima. Zapravo, samo 3 prva metra površine oceana, mogu zadržati isto toliko sunčeve energije, koliko i cijela Zemljina atmosfera. 'Golema količina topline pohranjene u oceanima regulira temperaturu Zemlje, baš kao što zamašnjak regulira brzinu motora', pojašnjava Bill Patzert, oceanograf i klimatolog iz NASA-inog laboratorija za istraživanje mlaznog pogona.
'Oceani imaju dugu povijest hvatanja i otpuštanja topline proizvedene ljudskim aktivnostima i prirodnim ciklusima pa su oni ujedno i termalna memorija klimatskog sistema', dodaje Patzert. Toplina i vlaga iz oceana se konstantno izmjenjuje sa Zemljinom atmosferom, a dinamika tog procesa diktira i naše vremenske prilike i klimatske promjene. NASA u tom smislu koristi satelitska mjerenja, kako bi pratila dinamiku interakcije između oceana i atmosfere.