Danas, svi proizvođači 'pametnih' mobitela koriste Googleovu platformu kao svoj operativni sustav, uz izuzetak Applea i njegovih perjanica iPhonea i iPada. Mnoge aplikacije na Android platformi komuniciraju sa Google servisima tražeći autorizacijski token, odnosno digitalnu identifikaciju za pojedinu aplikaciju. Taj token zapravo automatizira proces spajanja sa servisom i otklanja nužnost logiranja u servis pri svakom pojedinom pristupu.
Njemački internet sigurnosni stručnjaci tvrde da hakeri mogu lagano ukrasti te tokene prateći mobitele spojene na internet putem wireless veze. Na taj način, u teoriji, haker bi mogao iskoristiti preuzete informacije drugog korisnika za ulaz na internetske stranice sa tokenom tog korisnika.
'To je šokantno'
'Haker na taj način može doći do podataka iz kalendara, kontakata, privatnih web albuma i drugih informacija Googleovog korisnika', objavili su njemački stručnjaci na svojem blogu. No, kao i u slučaju Facebooka i njihovog sigurnosnog nedavnog propusta sa curenjem podataka kroz 100.000 aplikacija, i u ovom slučaju nije dosad zabilježen niti jedan takav hakerski upad.
'Da podaci toliko korisnika mobitela s Android platformom mogu iscuriti je uistinu šokantno', istaknuo je Mark Evans, direktor IT davatelja usluge interneta Imerja. Prema njegovom mišljenju, poruka kompanijama je jasna, mobilni uređaji moraju se na adekvatan način zaštititi od takvih i sličnih sigurnosnih propusta.