Robert McCarthy, antropolog s floridskog sveučilišta Boca Raton, koristio se novim rekonstrukcijama glasovnog aparata neandertalaca kako bi simulirao kako su oni zvučali, izvijestio je NewScientist.com u srijedu, a prenosi Reuters.
Zaključak je da su neandertalci govorili, ali pritom su zvučali dosta drugačije od modernih ljudi. Naime, nisu koristili duge samoglasnike koji u mnogim slučajevima u suvremenim jezicima upućuju na razliku u značenju istovjetnih riječi.
>> Kako su se glasali neandertalci poslušajte ovdje
Oblikujući glasove koje je proizvodio grkljan neandertalaca, McCarthyjev tim je pomoću računala izveo neandertalski izgovor glasa "i".
U hrvatskom jeziku bi to, primjerice, značilo da bi se uslijed nedostatka takvog "i" neandertalci vjerojatno loše snalazili u ikavskom narječju gdje bi teško uspjeli ženi reći da je lijepa (lipa, s dugim naglaskom na i) ) nego bi uporno tvrdili da je drvo (lipa, s kratkim i). Ako se ovaj primjer primijeni na ostale samoglasnike, to bi značilo da u hrvatskom jeziku ne bi uspijevali napraviti razliku govornu razliku između luka kao povrća i luka kao dijela krivulje.
McCarthy koji svoju rekonstrukciju temelji na 50.000 godina starom fosilu iz Francuske želi u budućnosti simulirati cijelu neandertalsku rečenicu.
Neandertalac je pračovjek, odnosno čovjekov predak koji je živio prije 350.000 godina u Europi i dijelu Azije. Jedan od poznatijih je tzv. krapinski pračovjek ili krapinski neandertalac.