Cyber rat već počeo?

Nastavljaju se hakerski napadi, ali i uhićenja

Slika nije dostupna
Nakon uhićenja 32 Anonymousa u Turskoj, očekujemo nove napade na internetske stranice državnih institucija te zemlje

Iz turske policije pohvalili su se da su uhitili 32 osobe koje su navodno povezane sa sada već naveliko poznatom grupom Anonymous. To je već drugo uhićenje članova ove skupine, nakon što su prošli petak u Španjolskoj uhićena tri člana.

U Turskoj su Anonymousi nedavno započeli hakerske napade na niz web stranica državnih institucija kao protest protiv najave uvođenja novih internetskih filtara koje ova država namjerava predstaviti čime bi se, smatraju Anonymousi, uskratilo jedno od osnovnih ljudskih prava – pravo na informaciju.

Ono što sada trebaju državne institucije u Turskoj očekivati jest – virtualna osveta. Naime, nakon uhićenja trojice hakera u Španjolskoj, Anonymusi su poslali obavijest vladi ove zemlje.

Obavijestili su ih da je sudjelovanje u DDoS napadima jednako mirnim prosvjedima, a mirni su prosvjedi jedno od temeljnih načela demokracije. Također, upozoravaju ih da se prestanu hvaliti kako su uhapsili članove grupe Anonymous, zato što oni nisu grupa i nemaju članove. Uhitili su, naime, 'tri civila koji su se izražavali'.

Na kraju Anonymousi poručuju španjolskoj policiji: Dajete nam gorivo, a sada možete očekivati vatru. Prve akcije već su poduzete pa je tijekom vikenda srušena internetska stranica španjolske policije – iza napada stoje upravo Anonymousi, a vjerojatno u budućnosti slijedi i novi napadi.

Broj hakerskih napada u posljednje je vrijeme povećan – odnosno povećan je broj napada na velike korporacije i institucije pa su, osim već dobro nam poznatog slučaja sa Sonyjem te ova dva navedena napada, hakeri nedavno provalili u računalni sustav MMF-a i američkog Senata.

Posebno je zanimljiva poruka, odnosno pitanje koje su ostavili članovi LulzSeca, grupe odgovorne za provalu u sustav američkog Senata (u kojem čini se nisu došli do neki povjerljivih podataka), a to je – 'Da li je ovo čin agresije, odnosno rata'?

Naime, Amerikanci bi u buduće cyber napade mogli smatrati činom agresije i rata i protiv napadača odgovoriti vojnom silom. No, što ako su ti napadači teenageri raspršeni diljem svijeta u velikom broju zemalja – tko će onda biti meta napada američke vojske?