Zbogom bacanju hrane!

Mikrobiolozi otkrili savršen konzervans proučavajući ljudska crijeva

Slika nije dostupna
Rok trajanja prehrambenim proizvodima mogao bi uskoro postati prošlost.

Supstancu zvana bizin, koja je određena vrsta konzervansa, otkrili su mikrobiolozi na sveučilištu u Minnesoti, a stvara se prirodnim putem u određenim bakterijama bezopasnim po čovjeka, piše Telegraph.

Na otkriće su znanstvenici naišli proučavajući mikroorganizme u ljudskim crijevima. Smatraju kako su potrebne bar tri godine da bizin nađe svoj put do prehrambene industrije. Pregovori s nekim od velikih prehrambenih proizvođača, već su u tijeku.

Što je to toliko čudesno oko svojstava bizina, pitate se? Pa on efektivno uništava bakterije koje uzrokuju raspadanje svježih proteina koji se nalaze u mesu, ribi, peradi i jajima. Osim toga, uspješno eliminira i pojavu bakterija poput salmonele, E. coli i listerije, koje su odgovorne za trovanje hrane.

Sve to znači da bi se u budućnosti drastično smanjilo svakodnevno bacanje hrane kojoj je istekao rok trajanja, zbog truljenja, ili raspadanja. Ipak, samo zato što hrana ne bi propadala, ne znači da bi i zadržala svoja originalna svojstva unedogled, poput primjerice okusa i mirisa.