Microsoft: I u Hrvatskoj krivotvoreni Microsoftovi softveri

Slika nije dostupna
Među 27 država u svijetu u kojima je pronađen krivotvoreni softver tvrtke Microsoft, procijenjene ukupne vrijednosti od 2 milijarde američkih dolara, je i Hrvatska.

Utvrđeno je to nakon dvogodišnje zajedničke operacije američkog FBI i kineskog Ureda za javnu sigurnost protiv velike organizacije krivotvoritelja softvera sa sjedištem u južnokineskoj pokrajini Guangdong.

O rezultatima te istrage izvijestili su iz tvrtke Microsoft Hrvatska napominjući da su krivotvoreni softveri obuhvatili 13 najpopularnijih Microsoftovih proizvoda, među kojima i Windows Vista®, Microsoft Office 2007, Microsoft Office 2003, Windows® XP i Windows Server®.

Krivotvorine su se proizvodile na najmanje osam jezika, među kojima je i hrvatski (nizozemski, engleski, njemački, talijanski, korejski te pojednostavnjeni kineski i španjolski).

Iz tvrtke Microsoft napominju i da je krivotvoreni Microsoftov softver vezano uz ovaj slučaj u Hrvatskoj pronađen kod prodavača u Splitu i Zagrebu.

Tijekom navedene globalne istrage utvrđeno je kako više od 55 tisuća sofisticiranih kopija krivotvorenog softvera potječe od iste južnokineske kriminalne organizacije.

Krivotvorene su proizvode zaplijenili policija i carinska tijela, a dio njih prijavili su Microsoftovi korisnici i partneri ili su otkriveni probnom kupnjom.

Vjeruje se kako 55 tisuća pregledanih diskova čini manje od 1 posto od ukupno milijun krivotvorenih kopija, koliko se procjenjuje da ih je proizvedeno i otpremljeno distributerima i državama na Bliskom istoku te u Europi, Aziji, Australiji, Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.

Iz Microsofta stoga upozoravaju korisnike da krivotvorene kopije često sadrže zlonamjeran kod, ne rade pravilno i predstavljaju stvaran rizik zbog mogućeg proboja zaštite, gubitka poslovnih podataka i ugleda te troška vraćanja tih podataka.

Dodaju i da su prošle godine pokrenuli inicijativu za korištenjem originalnog softvera (Genuine Software Initiative).

Povezane teme