Znanstvenici smatraju da ti mjehurići, koje sadrži meteorit pronađen u zaleđenom jezeru, u sebi sadrže "sastojke" koji su poduprli kemijske procese koji su doveli do nastanka života.
Te kuglice bi mogle biti starije od Sunčeva sustava jer njihov kemijski sastav ukazuje da su formirane pri temperaturi od -260 stupnjeva celzijevih, vrlo blizu apsolutne nule.
Analize su pokazale da su mjehurići stigli na Zemlju u meteoritima i nisu kontaminirani nikakvim zemaljskim uzorcima, a možda su imali veliku ulogu u stvaranju prvih organskih molekula i kasnijih stanica.
No, sadržaj tih kuglica daleko je od složenijih tvorevina. One čak izgledaju prazne, no utvrđeno je da na svojoj površini sadrže organske molekule.
- Ako je tako kako sada mislimo, ako su ovakvi meteoriti padali na Zemlju kroz cijelu njenu povijest, to znači da je naš planet bivao zasijan tim organskim kuglicama i u vrijeme kada se na Zemlji počeo razvijati život, kaže NASA-in minerolog Mike Zolensky.
- Izvijestili smo o 26 mjehurića jer su vrlo mali i teško ih je analizirati, no pronašli smo ih stotine na vrlo malom području. Pretpostavljamo da ih u meteoritu ima na milijune, rekao je Keiko Nakamura, koautor studije.
Različiti oblici i izotopi elemenata vodika i dušika u meteoritu toliko su neobični da znanstvenici smatraju kako te strukture nemaju zemaljsko porijeklo.
Zanimljivi meteorit izvađen je iz leda i odnesen na analizu nedugo nakon što je pao u zaleđeno jezero u Kanadi 2000. godine.