Njihova studija omogućit će bolje ocjenjivanje stanja poslije katastrofe, smatraju znanstvenici koji sudjeluju u "Popisu života u moru", velikom međunarodnom projektu čiji su prvi rezultati objavljeni u ponedjeljak. Područje Meksičkoga zaljeva među najbogatijima je kad je u pitanju bioraznolikost: ondje je više od 15 tisuća morskih vrsta, među kojima i one najugroženije.
I prije eksplozije naftne platforme Deepwater Horizon 20. travnja, a kao i ostala zatvorena mora poput Baltičkog, Sredozemnog i Karipskog, bogata je fauna Meksičkoga zaljeva bila među najugroženijima zbog uništavanja staništa, klimatskih promjena i onečišćenosti. 'Izvrsna ekipa znanstvenika iz Meksika, Sjedinjenih Država i Kube provela je istraživanje, riječ je o prvoj nomenklaturi vrsta u regiji', rekla je Jesse Ausubel, jedna od utemeljiteljica toga znanstvenog projekta koji traje već deset godina
'Precizno smo opisali to područje prije izlijevanja nafte. Imamo popis 8.332 uočene vrste. Drago nam je što smo uspjeli sastaviti popis vrsta koje su tu živjele prije katastrofe', dodala je. Milijuni litara nafte istječu u Zaljev pa ona strahuje za mnoge vrste. 'Meksički zaljev u ožujku i travnju mrijestilište je plavoperajne tune. Postoji opasnost da nafta prekrije ikru, da jajašca ne dobiju dovoljno kisika za razvoj".
>> Meksički zaljev: Počela selidba jaja morskih kornjača
'Prije katastrofe bili smo tako sretni što smo uspjeli završiti indeksiranje biološke raznolikosti. A onda se dogodio taj šok. Jedina je pozitivna stvar to što sad imamo mjerila, podatke na temelju kojih ćemo moći procijeniti štetu i promjene nastale zbog izlijevanja nafte', rekla je. (Hina)