Izvještaj o pronalazištu objavljen je u magazinu 'Earth and Planetary Science Letters’. Tim istraživača koji je vodio Adrian Brown, znanstvenik sa Instituta za potragu za izvanzemaljskom inteligencijom u Kaliforniji, vjeruje da su se isti hidrotermalni procesi koji su sačuvali rane ostatke života na Zemlji, pronađene u Australiji, mogli odvijati i na Marsu na području Nili Fossae, piše BBC. Ono se uspoređuje sa mjestom u Australiji gdje su pronađeni neki od najranijih dokaza postojanja života na našoj planeti.
>> Nova istraživačka odredišta na Marsu
Stijene Nili Fossea stare su i do milijardu godina, što znači da su ostaci na Marsu oko tri četvrtine njegove povijesti. Kada su znanstvenici ondje otkrili karbonat 2008. godine, zajednica koja se bavila istraživanjem tog planeta bila je veoma uzbuđena jer za karbonatom se dugo tragalo kao definitivnim dokazom da je crveni planet naseljiv, odnosno da je ondje mogao postojati život.
‘To je mjesto na kojem bismo trebali tražiti tragove života u ranom postojanju Marsa’, rekao je Brown koji je sa svojim timom istraživao karbonate pomoću instrumenta 'Crism' na Nasinom Reconnaissance Orbiteru, a potom stijene analizirali infracrvenom zrakom.
Rezultate su na kraju usporedili s onima koje su dobili na sjeverozapadu Australije, u području Pilbara. 'Pilbar je dio Zemlje koji je 3,5 milijardi godina uspio ostati na površini, što je oko tri četvrtine povijesti Zemlje', rekao je Brown.
Znanstvenik je pojasnio da nam to područje predstavlja 'mali prozor' kroz koji možemo vidjeti što se događalo u ranoj fazi našeg planeta. Vjeruje se da su značajke stijena Pilbare nazvane stomatoliti nastale spajanjem cijanobakterija s mikročesticama prašine i pijeska. Posljednja istraživanja su pokazala kako su stijene u Nili Fossae po sastavu minerala vrlo slične onima iz Pilbare.