Sedmočlana posada nalazila se jučer u raketoplanu u predviđeno vrijeme, ali je zbog niske oblačnosti odgođeno prvo noćno lansiranje u posljednje četiri godine.
Meteorolozi za petak najavili još lošije vrijeme nad svemirskim
centrom u Cape Canaveralu na Floridi, pa je lansiranje prebačeno za subotu, rekla je glasnogovornica NASA-e Jessica Rye.
Svako otkazivanje lansiranja NASA-u košta 500 tisuća dolara, a nakon dva otkazivanja uzastopce potrebna je stanka radi obnavljanja zalihe goriva, kazala je Rye.
NASA je u utrci s vremenom kako bi dovršila montažu Međunarodne svemirske stanice (ISS) prije nego stara flota "space shuttlea" ode u mirovinu 2010. godine. Potrebno je još najmanje 14 misija kako bi se kompletirala svemirska stanica vrijedna 100 milijardi dolara.
Sadašnja misija Discoverya trebala bi trajati 12 dana, s povratkom na Zemlju predviđenim za 19. prosinca.
NASA je predstojeću misiju opisala kao jednu od najsloženijih.
Astronauti, među kojima je i Christer Fuglesang iz Europske
svemirske agencije (ESA), na stanici trebaju montirati solarne panele za napajanje dodatnih modula koji će biti dograđeni sljedeće godine.
Dok će u dvije predviđene svemirske šetnje montirati nove solarne panele, sustavi za održavanje života na stanici i drugi kritični sustavi bit će prebačeni na privremeno napajanje strujom, koje je 50 posto od normalnog.
Zapovjednik misije je Mark Polansky, a pilot William Oefelein.
Sunita Williams leti samo u jednom smjeru, jer će ostati na ISS-u zamjenjujući njemačkog astronauta Thomasa Reitera, koji se se s Discoveryem vraća na Zemlju.