Dubinska stimulacija mozga, koja znači i ugradnju elektroda u mozak, pomaže u olakšanju problema s pokretom kod ljudi koji boluju od Parkinsonove bolesti. 'Ako ugradnja elektroda radi, pomislili smo kako bi i treniranje mozga na samoregulaciju moglo isto tako pomoći', istaknuo je neuroznanstvenik David Linden sa Sveučilišta Cardiff u Velikoj Britaniji, a prenosi New Scientist.
Kako bi otkrili jesu li u pravu, Linden i njegov tim zatražili su od 10 osoba oboljelih od Parkinsonove bolesti da razmišljaju samo o pokretu prilikom skeniranja njihovog mozga fMRI uređajem punih 45 minuta. Pet osoba slali su i signale u realnom vremenu, kako bi i oni sami mogli vidjeti koliko uspješno su aktivirali dio mozga zadužen za kontrolu pokreta. Isto tako, svakom sudioniku testiranja sugerirano je da iste misli vježba i kod kuće.
Nakon dva mjeseca, problemi s pokretom koji uključuju ukočenost i drhtanje poboljšali su se za 37 posto kod ispitanika koji su primali direktne signale u mozak. 'Slanje signala u dijelove mozga, koji su inače uskraćeni za iste, može pomoći u obnavljanju neuro mreže', istaknuo je Linden.
Linden je na kraju dodao i kako ova tehnika ne može pomoći svima oboljelim od Parkinsonove bolesti, ali da pruža dostojnu alternativu medikamentima, zbog svoje nefarmaceutskog pristupa.