Rafi Y li, predsjednik tvrtke 'Urban Aeronautics' kaže kako je automobil isprva bio dizajniran za izrazito naseljena područja s velikim prometnim gužvama, te za potrebe evakuacije.
Kaže kako će leteći automobil imati zatvorene elise monitran u trupu automobila.
'Uzljetati' će poput helikoptera, ali će biti znatno lakši i sigurniji.
'Dizajniramo automobil koji će uzljetati vertikalno poput helikoptera, ali bez velikih elisa na vanjskom dijelu. Sve će elise na ovom izumu biti iznutra što će omogućiti letenje svim dijelovima grada, pa čak i unutar šuma, kanjona i mnogih slićnih mjesta na koja helikopter ne može ući' kaže Y li.
Veći prototip automobila , X-Hawk, velićine je manjeg kamiona i u njega može sjesti 12 osoba.
Manji prototip, 'Mule', dizajniran je za prijevoz ranjenika ili hitnih namirnica i potrepština.
Nijedan od prototipa još nije u zraku, ali Y li kaže kako su dokazali tu mogućnost napravivši puno krugova letanja prije tri godine s malim automobilom koji je izrađen prema konceptu prema kojem su izrađeni i veliki.
Za razliku od upravljanja vojnim zrakoplovom za vožnju ovim automobilom trebat će znatno kraći period učenja, ali biti iskusan pilot i kod ovog će prijevoznog sredstva biti prednost.
Prema predviđanjima znanstvenika koji rade na projektu, 'Mule' će na tržište izaći za oko tri godine, a za dovršavanje X-Hawka trebat će nešto više vremena. Tvrde također kako će veći prototip moći dostići brzinu od čak 250 kilometara na sat.
'Urban Aeronautics' surađuje sa američkim tvrtkama koje se bave razvojem svemirske tehnologije. Tvrde kako za američku vojsku pokušavaju razviti vojnu verziju X-Hawka koji će služiti za brzo prebacivanje postrojbi.