Ako je prošle godine kontroverze dobivanjem te prestižne nagrade izazvao predsjednik SAD-a Barack Obama, nominacija interneta zasigurno će izazvati još veće, piše The Tech Journal. No, nominacija ne treba čuditi budući da je upravo internet revolucionarizirao svijet i srušio mnoge zidove cenzure.
Internet, ‘oružje za masovnu konstrukciju’, nominiran je zajedno s kineskim disidentima i ruskim aktivistima za ljudska prava. Ideja je došla od talijanskog izdanja magazina Wired, čime je internet prvi neživi objekt koji se nalazi na listi nominiranih. Wired je internet nominirao za promoviranje dijaloga, rasprave i konsenzusa kroz komunikaciju, kao i demokraciju. U Italiji je pokrenuta kampanja ’Internet za mir’ koja će trajati do rujna ove godine, a u njoj će biti različite priče i iskustva onih koji su s webom pokušali učiniti nešto konkretno kako bi promovirali mir i sklad u svijetu. Ipak, veoma je neobično što je internet nominiran za nagradu, budući da on ne pripada ni jednoj osobi i nalazi se svugdje na svijetu.
'Internet se može smatrati prvim oružjem za masovnu konstrukciju koje možemo lansirati da bi uništili mržnju i konflikt te kako bi promovirali mir i demokraciju’, rekao je Riccardo Luna, urednik magazina Wired u Italiji. ‘Moramo gledati na internet kao na veliku zajednicu u kojoj muškarci i žene iz cijelog svijeta i s različitim religioznim stavovima mogu komunicirati i širiti novu kulturu zasnovanu na suradnji i dijeljenju znanja koje ruši sve barijere’, zaključuje Wired.