Insekti uništavaju kanadske šume i pridonose globalnom zatopljenju

Slika nije dostupna
Invazija insekata Dendroctonus ponderosae koja je pogodila guste šume žutog bora, u planinskom području Rocheuse u kanadskim šumama Britanske Kolumbije mogla bi potpuno promijeniti izgled toga područja, iznimno važnog za proizvodnju CO2, stoji u izvješću kanadskih znanstvenika.

Šumama zapadne Kanade zbog posljedica globalnog zatopljenja odnedavno hara štetna vrsta insekta poznata kao Dendroctonus ponderosae. Prije su ta područja ovoj vrsti insekta bila 'nepristupačna' jer im je ondje bilo hladno za preživljavanje. Mnoštvo insekata napada mlada stabla žutog bora i postupno ih potpuno uništava.

U prvim istraživanjima o učinku spomenutih štetočina na globalno zatopljenje objavljenom u britanskom stručnom časopisu Nature, znanstvenici kanadske šumske službe Victoria u Britanskoj Kolumbiji ocijenili su da bi do 2020., ovaj proces regiju mogao pretvoriti u velikog i opasnog proizvođača ugljika.

Invazija Dendroctonusa ponderosae bez presedana je i mogla bi uništiti oko 374.000 četvornih metara šuma te do 2020. te za posljedicu imati proizvodnju 270 milijuna tona ugljika, smatraju znanstvenici.

"To je upravo onoliko stakleničkih plinova koliko se Kanada obvezala smanjiti u sklopu sporazuma iz Kyota do 2012.", stoji u članku iz Naturea. "Ovaj problem, a ni štetne insekte, ne bismo ni u kojem slučaju smjeli ignorirati", kazao je.