Fosil mlade ženke stare između šest i devet mjeseci, najvjerojatnije životinje koju danas nazivamo lemurom, opisan je kao najkompetentniji fosil primata ikada pronađen, a koji može biti predak svih vrsta majmuna, uključujući i čovjeka. Detalji otkrića objavljeni su u četvrtak u Povijesnom muzeju u Nnew Yorku i bit će glavna tema dokumentarnca u režiji BBC-a, piše Telegraph.
Fosil, odmilja nazvan Ida ima 95 posto dijelova, otkriven je prije 25 godina nedaleko Frankfurta u području poznatom kao bogatom nalazištu fosila. Odvojen u dva dijela različitih kolekcija, ovo otkriće bilo je tek nedavno jasno znanstvenicima kada su završili dvogodišnju studiju pod palicom Jorna Huruma, s fakulteta u Oslu.
Nema obilježja karakteristična za lemura
Otkriće nije sama 'karika koja nedostaje' odnosno teroije koja kaže da ljudi i majmuni dijele isti identitet, no uvelike pojašnjava tu teoriju. Znanstvenici kažu kako Ida pripada vrsti koja se odvojila od evolucijske grupe iz koje su kasnije nastale druge vrste pored primata u koju spadaju ljudi, majmuni i čovjekoliki majmuni.
No, ne može joj se pripisati lemurska evolucijska linija jer nema dvije karakteristike koje određuju lemura; srasle zube i kandžicu na drugom nožnom prstu. Ida je bila veličine mačke, imala je nokte slične čovjekovim umjesto kandži i velike šape. I njezin ručni zglob izgleda kao onaj u podretu ljudskih primata. To su ključne karakteristike koje Idu odvajaju od lemura.