Plantaža biogoriva

Genetski modificirane stanice 'znoje' biodizel

Slika nije dostupna
Jednostavne jednostanične biljke normalno će se hraniti, množiti, a potom i 'znojiti' gorivo.

Sićušni biljni organizmi, poput algi, puno obećaju za energetsku budućnost, jer mogu proizvoditi biogoriva, ili čak vodik. Jedina prepreka da se to i ostvari, uvijek je ista - pred znanstvenicima kao prepreka ne stoji ostvariti taj proces, nego ga svesti na ekonomski isplativu mjeru za velike kompanije.Tvrtka Joule Unlimited naišla je na moguće rješenje tog problema - uzgojem genetski kreiranih organizama, koji 'znoje' goriva i nastavljaju dalje živjeti, kako bi isti proces ponavljali, piše New York Times.

Tvrtka je svoju pilot-plantažu napravila u Teksasu, a jednostanične biljne organizme, držat će u panelima, vrlo sličnim onim solarnim, a kao i solarni paneli, i njihovi će biti okrenuti prema suncu. Kroz panele će teći voda, koja će za sobom kupiti proizvedeno ugljikovodikovo ulje na razdvajanje. Posebno genetički proizvedeni jednostanični biljni organizmi mogu sunčevu energiju i ugljični dioksid pretvoriti u dizelsko gorivo ili etanol, a iz Joule Unlimiteda se nadaju kako će takve farme u budućnosti moći postaviti pored termoelektrana, kako bi iz njih hvatali ugljični dioksid.

Iz te tvrtke tvrde kako bi takva plantaža, na površini od 4 kvadratna kilometra, mogla proizvesti čak 95.000 litara etanola u godinu dana. Dosad su uspjeli osigurati, odnosno, prikupiti 30 milijuna dolara u drugoj rundi podizanja donacija za svoj projekt.