Znanstvenici vjeruju kako ga je napravio meteor od željeza težine deset tona, pri brzini većoj od 12.000 kilometara na sat, piše Daily Mail. Dimenzije kratera su oko 15 metara dubine i gotovo 50 metara promjera.
>> Google Earth potvrdio aboridžinski mit
Znanstvenici pretpostavljaju kako je krater nastao prije nekoliko tisuća godina te da je prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu napravio vatrenu kuglu, koja je bila vidljiva s gotovo 1000 kilometara u svakom smjeru. To zapravo znači da su rani ljudi mogli svjedočiti padu tog meteora, iako o tome ne postoje zapisi iz tog vremena.
Pomgla i ESA
Na krater je, sasvim slučajno, 2008. godine nabasao mineralog Vincenzo De Michele, iz milanskog muzeja Civico Museo di Storia Naturale. Tražio je prirodne formacije stijena i umjesto njih našao poveći krater, dotad nepoznat znanstvenicima. Zajedno s još dvojicom astrofizičara, organizirao je u veljači ove godine ekspediciju duboko u egipatsku pustinju, kako bi pronašli taj krater.
Njihova dvotjedna ekspedicija pripremana je više od godinu dana i uključivala je 40-ak ljudi, koji su dobrovoljno vozili talijanski trojac po pustinji u potrazi za misterioznim kraterom. Sreća ih je poslužila i pronašli su krater te otkrili kao se nalazi u savršeno očuvanom stanju. Njihovu ekspediciju pomogla je i Europska svemirska agencija ESA, koja će prikupljene podatke iskoristiti za procjenu rizika od pada asteroida tog reda veličine na Zemlju, a koji se putanjom nalaze blizu Zemlji.