Mnoge kompanije i dalje nisu svjesne velikog rizika koji predstavljaju hakeri koji bi mogli uništiti cijele kompanije, rekao je na konferenciji o cyber sigurnosti Shawn Henry, stručnjak za računalnu sigurnost iz FBI-a.
Dodao je da, ako hakeri npr. napadnu i onesposobe kritičnu infrastrukturu poput električne mreže, ti bi napadi mogli imati 'smrtne posljedice'.
Broj i sofisticiranost hakerskih napada sve su veći pa je tako Henry iznio nekoliko primjera kako bi dokazao koliko hakerski napadi mogu biti opasni – jedna je mala kompanija tako propala nakon što su joj hakeri počistili pet milijuna dolara s računa, dok je jedna velika kompanija doslovno preko noći ostala bez dokumenata o istraživanju i razvoju koji su provodili tijekom posljednjih desetak godina i čija vrijednost iznosi čak milijardu dolara.
Također, upozorio je i na slučaj kada su hakeri provalili u sustav jedne zdravstvene kompanije i šifrirali podatke o milijunima korisnika te ucijenili kompaniju da im moraju platiti određeni iznos ako žele šifru s kojom će opet moći pristupiti tim podacima.
Opasnost ne prijeti samo kompanijama, nego i 'običnim' korisnicima internetskih usluga i pametnih telefona – mnogi Amerikanci koriste usluge mobilnog bankarstva putem WiFi hot spotova, a neki od tih javnih mreža napravili su upravo hakeri kako bi krali podatke. S
obzirom da hakeri najčešće napadaju radi financijske koristi, njihovi su napadi najviše usmjereni upravo na financijski sektor, ali i na korporacije u kojima se žele dočepati tajnih i osjetljivih podataka.
Henry je rekao da se najopasniji hakeri danas uklapaju u tri profila – prvi su hakeri koji žele ukrasti dokumente o istraživanju i razvoju, intelektualno vlasništvo i korporativne strategije velikih kompanija, drugi su teroristi koji svoje napade usmjeravaju na 'kritičku infrastrukturu', a treći su kriminalci koji koriste mreže zaraženih računala za napade na korporativne računalne mreže.
Sve veći problem predstavljaju i hakeri koji mogu mjesecima, a u nekim slučajevima i godinama ulaziti u korporacijske mreže u kojima mogu špijunirati i krasti podatke, bez ikakvog znanja zaposlenika u toj kompaniji.
Posebno je upozorio na opasnost koja prijeti od hakera s istoka Europe te je FBI ubacio svoje agente u policijske odjele u nekim zemljama poput Estonije, Rumunjske i Ukrajine kako bi se uspješnije borili protiv hakera.
Usprkos svemu ovome, zaključuje Henry, brojne kompanije i dalje ignoriraju hakerske prijetnje i ponašaju se kao da računalna sigurnost uopće nije važna.