Kupujete dionice?

Facebook uskoro na burzi, procjenjuje se na sto milijardi dolara

Slika nije dostupna
Trenutna vrijednost Facebooka procijenjena je na 85 milijardi dolara, a u 2012. vrijedit će više od sto milijardi

Već se dugo vremena govori o izlasku Facebooka na burzu, a iako Mark Zuckerberg kaže da još nije vrijeme za inicijalnu javnu ponudu dionica njegove kompanije, i njemu je jasno da je taj dan sve bliže.

Čak je i glavna izvršna direktorica ove kompanije Sheryl Sandberg na jednoj konferenciji prošlog mjeseca rekla da je izlazak Facebooka na burzu neizbježan te da je to 'sljedeća stvar koju planira ova kompanija'. Glasine o inicijalnoj javnoj ponudi dionica fejsa traju već jako dugo, kao što već nekoliko godina možemo čitati nagađanja o pravoj vrijednosti ove kompanije.

Tako je prije samo nekoliko godina Microsoft za 200 milijuna dolara preuzeo njegov mali udio čime je vrijednost Facebooka procijenio na 15 milijardi dolara, što su onda mnogi tržišni analitičari nazvali promašajem jer je 'ta cifra prenapuhana'.

Svako sljedeće ulaganje u Facebook podizalo je njegovu vrijednost pa su tako u siječnju ove godine Goldman Sachs i skupina privatnih investitora uložili oko 1,5 milijardi dolara, čime je njegova vrijednost porasla na čak 50 milijardo dolara. Trenutno, prema informacijama koje možemo pročitati na internetu, ulaganja u Zuckerbergovu kompanija procjenjuju njenu vrijednost na oko 85 milijardi dolara.

U CNBC-ju kažu, oslanjajući se na 'povjerljive izvore koje ne žele imenovati' da Zuckerberg planira izaći na burzu tijekom prvog kvartala sljedeće godine, a do tada se nada da će vrijednost njegove kompanije porasti na sto milijardi dolara te će tada broj korisnika biti veći od 700 milijuna.

No, posljednje objavljene informacije o broju korisnika ove društvene mreže ipak pokazuju da se rast posljednjih mjeseci smanjuje – u travnju se broj korisnika povećao za 13,9 milijuna, a u svibnju za 11,8 milijuna, dok se na nekim razvijem tržištima čak i smanjio broj korisnika.

Tako informacije Inside Facebooka s početka lipnja kažu da je broj ljudi koji koriste ovu društvenu mrežu u SAD-u smanjen za oko pet i pol milijuna, u Kanadi za 1,5 milijuna, a broj korisnika smanjen je za više od sto tisuća u Velikoj Britaniji, Norveškoj i Rusiji.

Treba ipak napomenuti da je ovdje riječ o zemljama čiji se stanovnici Facebook prihvatili još prije par godina te je normalno da dolazi do zasićenja, no s obzirom na velik porast broja korisnika u drugim zemljama (Meksiko, Brazil, Indija, Indonezija), Zuckerberg se ne treba brinuti za ukupan daljnji rast njegove društvene mreže.