Više od pet tisuća gorila moglo bi uskoro umrijeti u najnovijem dramatičnom širenju virusa ebole u središnjoj Africi, stoji u studiji koju je izradila skupina znanstvenika, a objavljena je u časopisu US journal Science.
Studija jasno pokazuje da bi spoj te bolesti i nastavak lova na gorile, mogao u vrlo kratkom roku uzrokovati njihovo izumiranje.
Autori su te zaključke donijeli na temelju promatranja događanja u kolonijama gorila na području Konga i Gabona.
Ebola se, inače, smatra i jednim od glavnih uzroka smanjenja populacije čimpanzi.
Radi se o jednom od najsmrtonosnijih virusa uopće, a od 1976. godine, kada je prvi puta zabilježen, od zaraze je umrlo više od tisuću ljudi.
Ebola u kratkom roku uništava krvožilni sustav i uzrokuje masovno unutarnje i vanjsko krvarenje, a bolesti podlegne i do 90 posto zaraženih.
Znanstvenici još uvijek rade na cjepivu protiv opakog virusa, a za sada nema ni traga lijeku.
Najnovija znanstvena studija samo je potvrdila ranija strahovanja znanstvenika o tome kakav porazan učinak po ove čovjekolike majmune ima širenje smrtonosnog virusa.
- Dodajte tome komercijalni lov i dobili ste smrtnu kaznu za cijelu vrstu, stoji u izviješću.
Znanstvenici, predvođeni Magdalenom Bermejo sa Sveučilišta u Barceloni, više su godina promatrali zapadne gorile, jednu od dvije vrste ovih majmuna. Druga vrsta su istočne gorile.
Zabilježili su masovno umiranje te populacije u rezervatu Lossi u Kongu između 2002. i 2004. godine.
- Tijekom te dvije godine u rezervatu Lossi umrlo je gotovo isto onoliko gorila koliko ih ukupno broji druga, istočna populacija, dramatičan je podatak koji iznosi studija.
Gorilama nikako ne ide na ruku činjenica da ne obolijevaju samo tako da ih zarazi neki vanjski faktor, već bolest šire i između sebe, što je također definitivno potvrđeno tek ovom studijom.
Također je utvrđeno da se među divljim životinjama fatalni virus širi daleko brže nego među ljudima.