Ideja je da se ulična električna rasvjeta zamijeni drvećem. Kako? Tajvanski istraživači žele u lišće drveća usaditi zlatne nanočestice, koje bi davale crveno svijetlo. Na taj način ulice bi, prema njihovim tvrdnjama, bile dovoljno osvijetljene da ne bi bilo potrebe za klasičnom uličnom rasvjetom.
>> VIDEO: Znanstvenici od kupusa rade plastiku
Istovremeno, putem ove briljantne ideje, smanjila bi se i emisija ugljičnog dioksida, računi za potrošnju električne energije i svjetlosna zagađenost. Sve te beneficije došle bi bez ugrožavanja sigurnosti koju pruža ulična rasvjeta u noći, piše popsci.com.
Bolje od LED lampica
Kao i mnoga druga otkrića u znanosti, istraživači su i na ovo nabasali sasvim slučajno, tražeći rješenje za osvjetljenje prostora, koje bi bilo jednako učinkovito kao i LED svjetlost, samo bez uporabe skupog i toksičnog praha fosfora, koji je sastavni dio LED lampica.
Zlatne nanočestice oblika morskih školjki, kad se stave u lišće drveta Bacopa caroliniana, uzrokuju klorofil u njima da proizvodi crvenkasto svijetlo. Kao bonus na sve to, lišće bi istovremeno i vršilo fotosintezu, što rezultira dodatnim hvatanjem ugljika iz zraka tijekom noći. Sljedeći korak znanstvenika jest unaprijediti učinkovitost bioosvjetljenja i primijeniti istu tehnologiju na druge biomolekule.