Kliničko nadziranje ovisnika o internetu otkrilo je da se njihova aktivnost mozga i krvni pritisak povećaju nakon što im se zabrani korištenje interneta.
Tako je stres od prekidanja internetske veze jednak stresu koje tijelo pretrpi trčeći pola sata ili doživi tijekom polaganja ispita te u najgorem slučaju otkaza na poslu.
Ovaj ozbiljan poremećaj, osjećaj uzbuđenja i tjeskobe koji ovisnici doživljavaju kada nisu u mogućnosti ostvariti pristup internetu, psiholozi su nazvali 'discomgoogolation'.
Više od tri četvrtine Britanaca, njih 76 posto, priznaju kako ne mogu živjeti bez interneta, a vrijeme provode šaljući e-mailove, igrajući igre ili gledajući pornografske sadržaje.
Više od polovice Britanaca, njih 53 posto, na internetu provode četiri sata na dan, a njih 44 posto, kažu da su frustrirani i zbunjeni kada nisu na internetu.
Istraživanje je pokazalo da su muškarci pod većim stresom ako spajanje na internet ne mogu ostvariti navečer, a žene ako se ne mogu spojiti tijekom dana.
Petak je najstresniji dan za ovisnike o internetu jer ih spriječava u planiranju aktivnosti za vikend.
'Naglo širenje interneta dovelo nas je do kulture komunikacije u sekundi, jer galaksija prepuna informacija samo je jedan klik mišem od nas i tako smo postali ovisni. Oni koji ne mogu kontrolirati svoju ovisnost, pate od poremećaja 'discomgoogolation'. Bilo je nevjerojatno vidjeti pod kojom količinom stresa su bili naši ispitanici. Posebno je teško neodlučnima, jer internet pruža nevjerojatan broj mogućnosti', kaže psiholog David Lewis.
Jedan od pet ispitanika provodi više vremena na internetu nego s članovima obitelji.
Simptomi, ovog prema mišljenju mnogih psihijatara pravog i velikog problema su, zaboravljanje na jelo i spavanje, potreba za naprednom tehnologijom ili provođenje sve više i više sati na internetu, te osjećanje simptoma odvikavanja kada im pristup računalu bude uskraćen.
Također ovisnici su skloni svađama, umoru, osjećaju se izoliranima i postižu niže rezultate u testiranjima.