Dva golema asteroida, objasnila je skupina američkih i čeških znanstvenika u članku objavljenom u znanstvenom časopisu Nature, sudarila su se i raspršila u brojne fragmente od kojih se jedan sudario sa Zemljom prije 65 milijuna godina i izazvao nagle klimatske promjene i nestanak dinosaura.
Ostali fragmenti sudarili su se s Mjesecom, Venerom i Marsom, tvrde znanstvenici.
Istraživači su uz pomoć kompjutorske simulacije objasnili podrijetlo toga sudara, proučavajući asteroid (298) Baptistina, koji je bio u istoj orbiti sa skupinom manjih stijena.
Zaključili su kako ti različiti elementi pripadaju istome golemom asteroidu promjera 170 kilometara koji se prije približno 160 milijuna godina sudario s drugim asteroidom promjera 60 kilometara i izazvao kišu fragmenata od kojih ih je tristotinjak imalo promjer oko deset kilometara.
Prije 65 milijuna godina jedan od njih sudario se sa Zemljom i stvorio krater Chicxulub u Meksiku. Nakon njegova pada podigli su se oblaci prašine koji su zakrili Sunce i izazvali dugotrajnu zimu koja se pokazala kobnom za vrste poput dinosaura.
Znanstvenici su utvrdili kako u uzorcima tla uzetim iz tog kratera ima tragova minerala prisutnoga samo u nekim meteoritima.
Na temelju toga zaključili su kako krater nije nastao nakon pada kometa nego nakon sudara s asteroidom. Prema njihovim tvrdnjama, postoji 90 posto izgleda da asteroid potječe od Baptistine.
'Naše simulacije pokazuju kako približno 20 posto asteroida koji se danas nalaze u blizini Zemlje potječe iz obitelji Baptistina', napisali su znanstvenici.