Prema toj teoriji golemi je asteroid udario u Zemlju prije 65 milijuna godina i izazvao golemo pustošenje te podizanje tolike količine prašine u atmosferu da sunčeve zrake nisu mogle doći do površine te je došlo do brze i drastične promjene klime, tj. ledenog doba, što je bilo fatalno za divovske gmazove koji su tada vladali planetom. A novonastalu situaciju polako, ali sigurno, iskoristili su sisavci i preuzeli primat na planetu. Sve je vodilo teoriji o padu asteroida, pogotovo nakon što je 1978. godine zaključeno da je golemi krater na Yukatanu posljedica kataklizmičkog udara asteroida otprije 65 miljuna godina.
Fosili istih organizama nađeni u slojevima tla nastalim i prije i poslije udara asteroida
No, u novoj studiji objavljenoj u stručnom časopisu Journal of the Geological Society, a koju potpisuju Gerta Keller s Princetona i Thierry Addate sa Sveučilišta u Lausannei, ova se teorija dramatično dovodi u pitanje. Naime, prema novoj teoriji, vrijeme pada asteroida na Yukatan i izumiranje dinosaura ne poklapaju se vremenski. Čini se da je do izumiranja golemih reptila došlo tek 300 tisuća godina nakon udara asteroida. U geološkom smislu radi se o zanemarivo kratkom razdoblju, no predugom za izumiranje vrste kao posljedice udara, ako je on doista bio toliko kataklizmičan kako se smatra. Naime, na temelju nove analize uzoraka tla i uzoraka fosila iz kratera, spomenuti znanstvenici zaključili su kako je do udara asteroida došlo 300 tisuća godina prije izumiranja dinosaura. Pronašli su, naime, fosile 52 izumrle vrste i ispod i iznad sloja iridija, koji je ostao u tlu kao posljedica udara asteroida. Zaključak je da su te 52 sada već davno izumrle vrste, živjele i nakon udara, i to još punih 300 tisuća godina.
Nije asteroid nego erupcije vulkana
'Nijedna vrsta nije nestala kao posljedica događaja na Yukatanu', tvrdi Keller. No, mnogi geolozi i paleontolozi skloni teoriji o asteroidu kao 'ubojici' dinosaura već su reagirali na studiju i ponudili svoje argumente kako bi je pobili. Njihov osnovni argument je taj da je sloj iznad iridija u kojem su pronađeni fosili, tamo dospio kao posljedica potresa i tsunamija, odnosno nanošenja starog materijala preko sloja iridija nastalog prilikom udara. No, Keller tvrdi da prema njezinim analizama sedimentacija preko sloja iridija nije išla tako silovito i brzo, nego je rezultat polaganog, postepenog i finog, prirodnog nanošenja. I sada Keller i Addate nude novu teoriju o izumiranju dinosaura. I njih dvoje smatraju da to mora biti posljedica promjena u atmosferi, odnosno da je nešto blokiralo prolaz sunčevih zraka do površine Zemlje. No, oni smatraju da su uzrok tome goleme erupcije vulkana na području današnje Indije.