U sazviježđu lava, tim ESA-inih znanstvenika uočio je blijedu zvijezdu, koja u sebi ima toliko malo elemenata da zapravo spada u 'zabranjenu zonu', odnosno nije im uopće jasno kako se mogla formirati i opstati u takvom stanju. Zvijezdu su nazvali SDSS J102915+172927 i otkrili su da je stara više od 13 milijardi godina, gotovo kao i samsvemir, a svoja zapažanja objavili su u žurnalu Nature.
Astronomi su otkrili kako ta zvijezda ima dosad najmanje zabilježene količine metala u sebi, a za usporedbu, razina metala u njoj 20.000 puta je manja od one u našem Suncu. 'Zvijezda koju smo otkrili ima ekstremno nisku razinu metala, što znači da je vrlo primitivna. Možda se radi i o najstarijoj zvijezdi dosad pronađenoj', rekao je Lorenzo Monaco, astronom iz Europske svemirske agencije.
Najstarije zvijezde u svemiru imaju sastav vodika, helija i litija te nešto metala u tragovima, no SDSS J102915+172927 nema čak niti očekivanu razinu litija pa to dodatno zbunjuje znanstvenike. 'To je misterij, kako je litij, koji je nastao nakon Big Banga, nestao u toj zvijezdi', rekao je voditelj projekta Piercarlo Bonifacio.
ESA-ini astronomi zaključili su kako ta zvijezda zasigurno nije jedino 'bizarno' svemirsko tijelo te vrste u poznatom svemiru te da mora postojati još takvih zvijezda. problem je u tome što ih treba i pronaći.