Svemirske bizarnosti

Astronomi snimili nemoguću zvijezdu, prkosi zakonima fizike

Slika nije dostupna
Znanstvenici imaju svoju općeprihvaćenu teoriju koja opisuje proces nastajanja zvijezda. Tim znanstvenika koji rade na VLT teleskopu, prema toj teoriji, otkrio je zvijezdu koja ne bi smjela postojati.

U sazviježđu lava, tim ESA-inih znanstvenika uočio je blijedu zvijezdu, koja u sebi ima toliko malo elemenata da zapravo spada u 'zabranjenu zonu', odnosno nije im uopće jasno kako se mogla formirati i opstati u takvom stanju. Zvijezdu su nazvali SDSS J102915+172927 i otkrili su da je stara više od 13 milijardi godina, gotovo kao i samsvemir, a svoja zapažanja objavili su u žurnalu Nature.

Astronomi su otkrili kako ta zvijezda ima dosad najmanje zabilježene količine metala u sebi, a za usporedbu, razina metala u njoj 20.000 puta je manja od one u našem Suncu. 'Zvijezda koju smo otkrili ima ekstremno nisku razinu metala, što znači da je vrlo primitivna. Možda se radi i o najstarijoj zvijezdi dosad pronađenoj', rekao je Lorenzo Monaco, astronom iz Europske svemirske agencije.

Najstarije zvijezde u svemiru imaju sastav vodika, helija i litija te nešto metala u tragovima, no SDSS J102915+172927 nema čak niti očekivanu razinu litija pa to dodatno zbunjuje znanstvenike. 'To je misterij, kako je litij, koji je nastao nakon Big Banga, nestao u toj zvijezdi', rekao je voditelj projekta Piercarlo Bonifacio.

ESA-ini astronomi zaključili su kako ta zvijezda zasigurno nije jedino 'bizarno' svemirsko tijelo te vrste u poznatom svemiru te da mora postojati još takvih zvijezda. problem je u tome što ih treba i pronaći.