Stručnjaci se nadaju razviti metodu induciranja umjetne hibernacije kod čovjeka, koja bi i astronautima pomogla u preživljavanje vremenski dugih misija te istovremeno dovela i do novih načina u tretmanu terminalno bolesnih pacijenata, piše Guardian.
>> Astronauti na svemirskoj postaji 16 puta ušli u 2011.
Njihov uzor su crni medvjedi s Aljaske, koji u hibernaciji provedu čak sedam mjeseci, a bude se u gotovo istom stanju u kojem su bili i prije sna. Njihov rad srca drastično se smanjuje tijekom hibernacije, na svega 14 otkucaja u minuti, a metabolizam se usporava za tri četvrtine. Unatoč tome, zdravlje medvjeda ostaje u potpunosti stabilno tijekom i nakon tako duge hibernacije.
Dosad nepoznate stvari oko hibernacije
Institut za arktičku biologiju sveučilišta Aljaska, obavio je istraživanje stanja hibernacije kod spomenutih medvjeda i napravio mjerenja tjelesne temperature, otkucaja srca i kontrakcije mišića tijekom sna. Rezultati su objavljeni u žurnalu Science.
Isti rezultati pokazali su kako tjelesna temperatura crnih medvjeda varira između 30 i 36 stupnjeva Celzijusa, ali u obrascu, koji se ponavlja svakih dva do sedam dana. To znanstvenici dosad nisu spoznali. Ono što je istraživanje pokazalo jest i to da čak i nakon buđenja, metabolizam u medvjeda ostaje usporen i do tri tjedna. To znači kako njihova tijela na neki način mogu kontrolirati rad metabolizma.
'Mi jednostavno trebamo saznati kako stvari uključiti i isključiti da bi mogli iskoristiti različite razine hibernacije', zaključio je Øivind Tøien, šef tima znanstvenika koji su proveli studiju.