Istražili smo

Kako je moguće? Zarađuju milijune, a ne plaćaju porez

Slika nije dostupna
Milijuni kuna okreću se gotovo svakodnevno kroz najvažniju sporednu stvar na svijetu. Od transfera Modrića, Eduarda, Ćorluke, Lovrena i ostalih Hrvatska nije imala financijsku korist.

No, korist je imao Dinamo. Inače neprofitna udruga građana nije obveznik poreza na dobit. Državi pred nosom tako cure milijuni, a mi želimo znati zašto, do kada i može li se promijeniti Zakon o udrugama! Nogometni klub dinamo, Udruga je građana i samim time po zakonu nije obvezna plaćati porez na dobit. Tako država od Dinama nije imala velike financijske koristi.

'Dinamo posljednjih godina svake godine 30-ak milijuna kuna svake godine uplaćuje u gradsku i državnu blagajnu, po osnovi prireza, razreza, doprinosa na plaće i PDV-a', kaže Zdravko Mamić, izvršni dopredsjednik Dinama.

Država bi od Dinama koji okreće milijune na nogometnim transferima mogla zaraditi i više. Luka Modrić Dinamu je donio 21 milijun eura, Eduardo da Silva 15 milijuna, Vedran Ćorluka 13, a posljednji Dejan Lovren 8 milijuna eura. Ukupno je to 57 milijuna eura ili 416 milijuna kuna. Da je na te iznose plaćen porez na dobit država bi zaradila čak 83 milijuna kuna.

S ostalim transferima iznos se penje iznad milijarde kuna. No, kao Udruga građana nisu dužni plaćati porez na dobit. Ako osobe obavljaju gospodarstvenu djelatnost, a neoporezivanje bi dovelo do stjecanja neopravdanih povlastica na tržištu, Porezna uprava će na vlastitu inicijativu, ili na prijedlog drugih poreznih obveznika, rješenjem utvrditi da su navedene osobe obveznici poreza na dobit za tu djelatnost, kažu u Ministarstvu financija.

No, je li ikad Dinamo provjeren, ne govore. Ministar financija, kojem servirani novac bježi iz ruku, skriva se iza priopćenja. 'Zakon o udrugama ne omogućuje razlikovanje udruga s obzirom na svrhu djelovanja', kaže Igor Vidačak, predstojnik Ureda za udruge. Mamić i Dinamo rade sukladno zakonu, a država gubi novac servirani novac zbog lošeg zakona.

Zakon o udrugama ne omogućuje razlikovanje udruga s obzirom na svrhu djelovanja 'Uvijek u svakoj zemlji ima slučajeva gdje se pojedinci iz nekih drugih razloga odlučuju iskoristiti udruge, kao paravan za stjecanje dobiti i bogaćenje, no to ne bi trebalo tolerirati', dodaje Vidačak.

No tolerira se. Zašto? Nema odgovora. No stiže obećanje! 'Nekakve promjene će se u toj cijeloj grupaciji udruga morati dogoditi. Još ne znam koje, nismo na vladi zauzeli stav, a kad se malo riješimo drugih poslova pozabavit ćemo se time', obećao je ministar uprave Davorin Mlakar. Možda već na jesen, dodaje.

U hrvatskoj je registrirano 40.787 udruga građana. Sve bi trebale biti neprofitne organizacije, no nisu. Neke dobro zarađuju a pritom dobivaju i novac iz gradskih i državnih proračuna. Dinamo nije jedini koji koristi loš zakon.