Nakon što su proučili više od 140 istraživanja rađenih od 1977. godine, koja su obuhvaćala više od 365 tisuća ispitanika, znanstvenici s Medicinskog fakulteta sveučilišta Loyola u Chicagu utvrdili su da osobe koje umjereno konzumiraju alkohol imaju 23 posto manje izgleda razviti demenciju i druge kognitivne probleme.
Umjerenim konzumiranjem smatra se najviše dva pića za muškarca i jedno za ženu.
'Već je prihvaćeno da je čaša vina dobra za vaše srce i smanjuje rizike srčanih i kardiovaskularnih bolesti', kaže Edward Neafsey koji je radio na istraživanju.
Istraživanje pokazuje da se ista količina alkohola ima učinak i na funkcioniranje mozga a konzumiranje vina imalo je bolje rezultate od piva ili žestokih alkoholnih pića, objavljeno je u časopisu za neuropsihijatrijske bolesti i liječenje.
Istraživači upozoravaju da neumjereno konzumiranje od tri do pet pića dnevno povećava rizik razvoja demencije.
Teorije kojima se objašnjava pozitivni učinak alkohola su različite i kreću se od toga da alkohol poboljšava cirkulaciju u mozgu i time poboljšava metabolizam u mozgu do toga da mala količina alkohola ima pozitivni stres učinak na moždane stanice i jača ih te je tkivo zaštićenije i lakše se nosi s kasnijim težim stresom koji vodi u demenciju.
Autori studije poručuju da njihovo istraživanje ne predstavlja preporuku onima koji do sada nisu konzumirali alkohol da to započnu. Oni podsjećaju da tjelovježba, mentalne aktivnosti i mediteranska prehrana također mogu smanjiti rizike demencije. (Hina)