Studija je tako potkopala inače dosta prošireno vjerovanje da su adolescenti skloni rizičnome ponašanju zato što ne razmišljaju o posljedicama i zato što vjeruju da su neranjivi. Baš naprotiv, studija je pokazala da se znatan broj mladih izlaže opasnostima 'jer se osjeća beznadno i drži da nema mnogo što izgubiti', objašnjava autorica studije dr. Iris Borowsky.
U razdoblju od sedam godina promatrana djeca, koja vjeruju da će rano umrijeti, imala su sedam puta više izgleda da se zaraze AIDS-om nego optimistična djeca. U cilju ispunjenja svoga života ti mladi fatalisti imaju veće izglede pokušati samoubojstvo te ulaziti u tučnjave u kojima zadobijaju teže ozljede.
Velik broj mladih osjeća da pred njima ne stoji dug život
Adolescencija je 'vrijeme velikih mogućnosti i stoga iznenađuje tako znatan postotak mladih koji osjećaju da pred njima ne stoji dug život', navodi dr. Borowsky. Autorica stoga poziva stručnjake da ozbiljno shvate rezultate studije objavljene u srpanjskom broju časopisa Pediatrics te da spriječe rizična ponašanja djece.
Analizom su bila obuhvaćena djeca od 7. do 12. razreda u razdoblju od 1995. do 2002. godine. Od 20.594 ispitane djece njih 14,7 u prvom je anketiranju izjavilo kako vjeruje da imaju dobrih izgleda umrijeti prije 35. godine. U sljedećim krugovima anketiranja ti mali fatalisti već su se i upuštali u rizična ponašanja češće nego optimistična djeca. Studija je pokazala i da su crnci kao i djeca roditelja s niskim primanjima, koja su i inače više izložena nasilju i teškom okruženju, češće ocjenjivala da imaju više izgleda umrijeti mlada. (Hina)