Borba protiv pušenja

Već i mala količina dima utječe na zdravlje

Slika nije dostupna
Dovoljna je mala količina dima cigareta da jako brzo uzrokuje štetu na DNK i plućima pušača, aktivnih, ali i pasivnih.

Porezi, zabrane i liječenja zajedno moraju dovesti do smanjena broja pušača, izjavila je doktorica Regina Benjamin povodom izvješća američkih saveznih dužnosnika. Dodala je kako kemikalije u duhanskom dimu ubrzo nakon udisanja uzrokuju oštećenja, što može dovesti i do raka, prenosi Reuters.

>> Pasivno pušenje ubija 600.000 ljudi godišnje

>> VIDEO: Šokantna američka kampanja protiv pušenja

U izvješću se navodi kako su proizvođači duhana namjerno dizajnirali cigarete i druge duhanske proizvode da uzrokuju ovisnost i kako su pustili nove proizvode koji se prikazuju sigurnijima, ali su zapravo opasniji i brže izazivaju ovisnost. Jedna od tri osobe koja proba cigaretu postane i pušač, a prema riječima Katheleen Sebelius, tajnice za zdravstvo, suzbijanje broja pušača ostat će jedan od prioriteta administracije predsjednika Baracka Obame.

Cigarete godišnje u SAD-u ubiju 443.000 ljudi

Provode se brojne mjere pa je tako FDA (The Food and Drug Administration)  zabranila cigarete s okusom, a pod istragom su i mentol cigarete. U studenom su izdana i pravila koja se tiču grafičkog oblikovanja pakovanja cigareta.

Prema navodima u izvješću, studije su pokazale da tijekom svake godine cigarete u SAD-u ubiju 443.000 ljudi, što čini jednu od pet osoba koje svake godine umru od raka, srčanih bolesti, plućnih bolesti i drugih uzroka. Godišnji troškovi u zdravstvenoj zaštiti koji su posljedica ekonomskog tereta cigareta prelaze 193 milijarde dolara. Između 1998. i 2008.godine broj pušača pao je za 3.5 posto, sa 24.1 na 20.6 posto, a centri za prevenciju i kontrolu bolesti navode kako su napori da se smanji broj pušača opali tijekom posljednjih godina.

Povezane teme