U rijetkom razvoju događaja za genetska istraživanja, međunarodni tim znanstvenika predvođen Britancima otkrio je DNK regiju povezanu s depresijom, a neovisno o njima druga skupina znanstvenika iz SAD-a došla je do istog otkrića. 'Izvanredno je to što su obje skupine otkrile isto genetsko područje povezano s depresijom u dvije odvojene studije', izjavila je Pamela Madden, koja je vodila američki tim na Sveučilištu u Washingtonu.
Znastvenici se nadaju da će otkriće omogućiti razvijanje učinkovitijeg liječenja oboljelih od depresije, budući da trenutačno dostupni lijekovi za depresiju djeluju samo kod pola pacijenata. 'Ova otkrića... pomoći će nam da nađemo specifične gene koji su promijenjeni u ljudi s tom bolešću', rekao je Gerome Breen iz Instituta za psihijatriju londonskog Kraljevskog koledža, koji je bio na čelu druge skupine znanstvenika.
U prvoj studiji analizirano je više od 800 obitelji u kojima se generacijski javlja depresija, dok se u drugoj istraživala depresija i okorjelo pušenje u nizu obitelji u Australiji i Finskoj. Obje su studije objavljene u stručnom časopisu Ameerican Journal of Psychiatry u ponedjeljak i oba su tima znanstvenika izvijestila o snažnoj vezi između depresije i varijacije gena u regiji nazvanoj kromosom 3p25-26.
20 posto stanovništva pogađa depresija
Znanstvenici smatraju da otprilike 40 posto rizika za razvoj depresije nosi genetsko nasljeđe, a ostatak proizlazi iz okruženja i ostalih vanjskih čimbenika. Britanska skupina stručnjaka sada provodi detaljno sekvencioniranje gena među članovima obitelji koji su sudjelovali u prvoj studiji kako bi pokušala pronaći specifične gene i varijacije koje dokazuju tu vezu.
Depresija pogađa 20 posto svjetskog stanovništva u nekoj fazi njihova života. Teška i ponavljajuća depresija pogađa oko četiri posto populacije i iznimno je zahtjevna za liječenje. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predviđa da će do 2020. godine depresija premašiti bolesti srca kao zdravstveni poremećaj koji nosi najveći teret u zdravstvu. (Hina)