Europska agencija za lijekove (EMA) i američka agencija za hranu i lijekove (FDA), gotovo simultano su donijele odluke o tom spornom lijeku, čije pitanje sigurnosti navedena tvrtka izbjegava već posljednje tri godine, prenosi Telegraph.
>> Dijabetičarske udruge: Ne treba paničariti zbog Avandie
U jeku najnovijeg istraživanja, koje je Avandiu povezalo s povećanim rizikom od srčanih tegoba, obje su agencije prihvatile zaključak studije, no donijele su dva različita rješenja. EMA je preporučila potpunu zabranu lijeka u Europskoj uniji te se kroz dva tjedna očekuje i potvrda Europske komisije o zabrani prodaje.
Pad prodaje
FDA, međutim, odlučio je ostaviti lijek na tržištu, no tek kao posljednje rješenje u liječenju od dijabetesa, samo ukoliko doktor i pacijent ne mogu provesti alternativnu terapiju. To za GSK znači gubitak tržišta. 2006. godine ta je tvrtka od prodaje Avandije zaradila 2,2 milijarde dolara, dok je nakon izbijanja problema oko lijeka i pitanja o njegovoj sigurnosti, već iduće godine prodaja pala na 1,2 milijarde dolara. Nakon uvođenja zabrane i restrikcija, iz GSK očekuju minimalnu zaradu od prodaje.
'Me se trudimo osigurati da liječnici u Europi i SAD-u imaju sve potrebne informacije koje su im potrebne u razumijevanju tih zabrana i kako će one utjecati na njih i njihove pacijente', rekla je dr. Ellen Strahlman, šefica medicinskog tima u GSK-u.