1. Artičoka
Znanstveno je dokazano da artičoka sadrži velike količine antioksidansa. Niskokalorična je – jedan veliki primjerak ima 25 kalorija; nema masnoća, dobar je izvor vitamina C, folne kiseline, magnezija te ima 6 grama dijetalnih vlakana – 25 posto dnevno preporučene količine.
2. Šparoge
Radi se o namirnici koja ima najveće količine glutationa, važnog antikarcenogena. Bogate su i vitaminima A i C, poznatima kao 'borcima protiv karcinoma' kao i selenom. Porcija šparoga ima oko 20 kalorija te zadovoljava 60 posto preporučenih dnevnih potreba folacina koji je nužan za formiranje krvnih stanica, rast te prevenciju bolesti jetre. Šparoge su izvrstan izvor kalija, vlakana, vitamina B1 i B6, rutina.
3. Avokado
Sočni su i ukusni; imaju oko 30 grama masnoće po voćki. No, to nije razlog da ga ne volite. Nutricionisti su prestali s 'napadima' na avokado nakon što su otkrili kako je veći dio masnoća u njemu 'dobar' i služi kao oružje u borbi protiv kolesterola. U istraživanju provedenom na 45 volontera koji su jeli avokado svaki dan tijekom jednog tjedna pokazalo se da im je kolesterol pao za 17 posto. 'Loše masnoće' i trigliceridi, koji se vežu uz srčana oboljenja, su ima pali, dok su 'dobre masnoće' porasle.
4. Mahune
Prava proljetna poslastica bogata vlaknima i željezom. Nema kolesterola, a skoro pa da nema ni masnoća.
5. Špinat
Špinat, dobar stari špinat. Bogat folnom kiselinom, veoma efektan u borbi protiv srčanih oboljenja, senilnosti i karcinoma debelog crijeva (treći najrašireniji karcinom kod žena). Ljudi koji jedu najmanje jednu porciju špinata tjedno imaju 20 posto manju šansu za razvoj raka debelog crijeva. Lutein iz špinata bori se protiv makularne degeneracije oka (kronična bolest oka povezana sa starenjem koju obilježava istrošenost dijela oka odgovornog za centralnu vidnu oštrinu). Zbog visoke razine vitamina K, špinat pomaže u izgradnji jakih kostiju smanjujući tako razik od osteoporoze za 30 posto.