'Zajedno protiv raka'

Svjetski dan borbe protiv raka

Slika nije dostupna
'Zajedno protiv raka', naziv je akcije koju su u povodu današnjeg Svjetskog dan borbe protiv raka, pokrenule udruge 'Jedra' za pomoć oboljelima od raka pluća, udruga za borbu protiv raka dojke Europa Donna Hrvatska te udruga Europa Colon Hrvatska protiv raka debelog crijeva

Pokrovitelj te edukativne akcije, koja će trajati do 13. ožujka, je Hrvatski sabor, a cilj joj je podići svijest građana i predstavnika političke vlasti o važnosti učinkovite borbe protiv raka. Prvi korak u tom smjeru bit će, kako je na današnjoj konferenciji za novinare najavila predstavnica Hrvatskog sabora Željka Antunović, osnivanje stručne skupine koja će izraditi Deklaraciju o borbi protiv raka sa svim potrebnim mjerama za suzbijanje te bolesti i tako Hrvatsku uključiti u europski i svjetski pokret protiv raka.

Hrvatska je jedna od europskih zemalja s najvišim stopama smrtnosti od raka, budući da od neke vrste raka godišnje oboli 21 tisuća ljudi, a umre oko 13 tisuća bolesnika Hrvatska je jedna od europskih zemalja s najvišim stopama smrtnosti od raka, budući da od neke vrste raka godišnje oboli 21 tisuća ljudi, a umre oko 13 tisuća bolesnika. Dok učestalost raka u razvijenim europskim zemljama pada, u Hrvatskoj raste pa smo na visokom četvrtom mjestu po ukupnoj smrtnosti od raka, a na drugom mjestu po smrtnosti od raka pluća. 'Borba protiv raka predstavlja zajedničku odgovornost Vlade, Ministarstva zdravstva, medija, bolesnika i svih ostalih u društvu', ocijenio je na konferenciji za novinare jedan od vodećih hrvatskih onkologa i predsjednik Hrvatskog onkološkog društva prof. Eduard Vrdoljak.

'Rak danas sve više postaje kronična, a sve manje smrtna bolest zbog inovativnih lijekova i sve bolje dijagnostike, no potrebno je još puno raditi na prevenciji i ranom otkrivanju raka, osobito kod mladih ljudi', smatra Vrdoljak. Dodaje kako podaci iz hrvatskog Registra za rak pokazuju da se rak debelog crijeva i rak pluća počinju javljati već oko 40-te godine života, a rak dojke oko 30-te godine.

Vrdoljak navodi kako vjerojatnost izliječenja od raka u Hrvatskoj iznosi 46 posto, a u SAD-u 63 posto, te da u zdravstvenom proračunu na onkologiju odlazi 16,7 posto novca, a udio lijekova za rak u ukupnim sredstvima za lijekove iznosi svega jedan posto.

U sklopu akcije 'Zajedno protiv raka' sutra, 5. veljače, će u 19 sati u zagrebačkoj Gliptoteci biti otvorena izložba koju je postavio slikar Ivica Propadalo. Izložba će prikazivati najčešće vrste tumora i sve korisne informacije o njima, a svi će posjetitelji u iduća dva tjedna, do 20. veljače, moći od članova udruga, liječnika onkologa i medicinskih sestara dobiti odgovore na svoja pitanja. Ulaz na izložbu bit će besplatan.

Akcija 'Zajedno protiv raka', završit će 13. ožujka gala večerom u hotelu Westin na kojoj će se prikupljati novac za kupnju endobronhalnog ultrazvuka za Kliniku za plućne bolesti Jordanovac. Radi se o prvom takvom dijagnostičkom aparatu u Hrvatskoj za otkrivanje karcinoma bronha, vrijednom oko 60 tisuća eura.

Povezane teme