Simptoma bolesti nema pa mnogi bolest mogu nositi i više od desetljeća. Svjetski je dan svjesnosti o virusnim hepatitisima, a Hrvatska će se ovoga tjedna obvezati na donošenje akcijskog plana za prevenciju i suzbijanje tih bolesti.
'Jesam li ja broj 12? Zadnje kad sam se testirala nisam bila broj 12, ali nikad ne znate', rekla je Adrijana Vince, voditeljica Centra za dijagnostiku i liječenje virusnih hepatitisa. Svjetska kampanja 'Jesam li ja broj 12?' pokrenuta je prošle godine, a trajat će sve do 2012. Bazirana je na činjenici da podaci Svjetske zdravstvene organizacije govore, da svaki 12 stanovnik planeta Zemlje ima kronični hepatitis b ili c.
Ugrožena skupina su i branitelji
U Hrvatskoj od nekog oblika hepatitisa boluje oko 100 tisuća ljudi, a na godinu se zarazi novih 300 do 400. 'Put prijenosa je načešće, odnosno, krvni i spolni put. Tih hepatitisa ima puno, različitim slovima abecedu su označeni, ali su opasni u onom trenutku kad se razviju u kroničnu bolest. To razvijaju hepatitis b i c', objasnila je Tatjana Reić, predsjednica saveza oboljelih od hepatitisa.
Hepatitis b najčešće se prenosi spolnim putem. U 80 posto slučajeva, glavni prijenosnici hepatitisa c su narkomani zaraženi virusom. Uz narkomane, u nas postoji još jedna rizična skupina. Riječ je o braniteljima, odnosno o svim osobama koje su bile na ratno pogođenim područjima zbog toga što od travnja 1993.-počelo tek testiranje krvi na hepatitis c. Osoba može godinama biti zaražena, a da to ne zna, te na taj način nesvjesno može širiti infekciju. Simptomi su, umalo pa nevidljivi. Najčešći je kronični umor.