EU je takvu odluku donijela na temelju istraživanja koje je jedna belgijska tvrtka provela za Europsku komisiju na uzorku od 5 štednih žarulja.
>>Doznajte sve o razlikama između klasične i štedne žarulje
Ekipa Provjerenog razgovarala je s autorom dokumentarnog filma ''Bulb fiction'' u kojem se propituje ispravnost zabrane upotrebe klasičnih žarulja. ''EU je htjela uvesti zabranu i htjeli su brojek kojima će to potkrijepiti. Ali nitko zapravo nije htio znati što je stvarno u štednim žaruljama. Nitko zapravo nije želio znati utjecaj zabrane,koliko energije će se stvarno uštedjeti. Pa napravili su istraživanje na 5 štednih žarulja! To je ništa'', rekao im je Moritz Gieselmann.
>>Jesu li štedne žarulje opasne za zdravlje?
A najveći problem predstavlja živa koja se nalazi unutar štedne žarulje. Gieselmann tvrdi kako štedne žarulje bez žive ne postoje, a njihova reciklaža je izuzetno teška. ''Došli smo do zaključka da štedne žarulje bez žive ne rade, a njihova reciklaža je izuzetno teška. Čak ako ih i reciklirate, ostaju vam vrlo vrlo toksični materijali, za koje nitko ne zna što s njima učiniti. U Njemačkoj se deponiraju zajedno s nuklearnim otpadom'', ističe Gieselmann.
U Hrvatskoj ne postoje postrojenja za obradu ili zbrinjavanje opasnog otpada. Ako se kojim slučajem štedna žarulja razbije, živa u njoj odlazi u okoliš. A živa je najotrovniji element prisutan na Zemlji.
Štede li štedne žarulje struju ili štete zdravlju, pogledajte večeras u Provjerenom u 22:00!
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.