Štitnjača ili tiroidna žlijezda koja je u vratu, proizvodi hormone koji upravljaju metabolizmom u tijelu. Kod poremećaja koji se zove hipotireoza, ta žlijezda nije dovoljno aktivna pa uzrokuje simptome kao što su umor, osjetljivost na hladnoću, suhoću kože i debljanje.
No nije jasno je li djelovanje štitnjače koje ne prelazi standardne granice povezano s tjelesnom težinom.
U studiji objavljenoj u Archives of Internal Medicine, znanstvenici su istraživali vezu između tjelesne težine i razine hormona štitnjače (TSH) kod više od 2.400 odraslih osoba srednje dobi.
TSH izlučuje mozak kako bi potaknuo proizvodnju hormona u štitnjači. Veća razina TSH-a u krvi upućuje na razmjerno usporen rad štitnjače.
U ovoj studiji su muškarci i žene s razmjerno visokom razinom TSH-a, ali koja je još uvijek bila u normalnim granicama, pokazivali veću sklonost prekomjernoj težini od onih s nižom koncentracijom TSH-a.
Žene s višom razinom TSH-a dobivale su u prosjeku 4,5 kg više od žena s nižom razinom TSH-a. Prosječni porast težine u muškaraca s višom razinom TSH-a naspram onih s nižom razinom tog hormona iznosio je oko 2 kg.
Prema znanstvenoj ekipi koju je predvodila Caroline S. Fox iz Nacionalnog instituta za srce, pluća i krv u Bethesdi, u Marylandu, treba provesti daljnja istraživanja kako bi se potvrdili zaključci ove studije i rasvijetlila veza između razine TSH-a i tjelesne težine.