Kažu kako smanjeno izlaganje bakterijama i virusima tijekom djetinjstva može objasniti zašto se broj djece, do 5 godina starosti, s identičnim tipom dijabetesa povećao u zadnjih nekoliko godina.
Broj takvih slučajeva čak je 5 puta veći nego što je to bilo u 80-im godinama prošlog stoljeća.
Studija sveučilišta u Bristolu, također je navela da tzv. prijateljska bakterija u crijevima može pomoći prevenciji jednog tipa dijabetesa.
Istraživanje zapravo podupire teoriju prema kojoj nedostatak izlaganja bakterijama i virusima u djetinjstvu slabi imunološki sustav. To kasnije pospješuje razvoj bolesti poput alergija, astme i ostalih poremećaja imunološkog sustava.
Izlaganje nekim tipovima bakterija može spriječiti razvoj dijabetesa tip 1, koji se često dobiva u djetinjstvu.
Pokusi su izvedeni na laboratorijskim miševima, koji su boravili u okolišu bez bakterija. Oni su razvili teži oblik dijabetesa. Nakon što im je dan koktel 'prijateljskih' bakterija koje se nalaze u crijevima, stanje im se drastično popravilo.
Dr. Ian Frame, direktor britanskog Instituta za dijabetes, upozorava da, iako je istraživanje zanimljivo, još uvijek nije sigurno može li se sigurno primjenjivati nja ljude.
'Kao što je uvijek slučaj u pokusima koji se izvode na životinjama, pravi izazov za istraživače je kako te rezultate primijeniti na ljude', kaže Frame.