Prehrambene navike Zagrepčana

Slika nije dostupna
Na nedavno održanom 2. Festivalu zdravlja u Boćarskom domu u Zagrebu stručni tim Vitaminoteke proveo je anonimnu kratku anketu čiji je cilj bio utvrditi prehrambene navike "zdravstveno osviještenih" posjetilaca Festivala.

U anketi je sudjelovao 451 ispitanik. Podaci o indeksu tjelesne mase (BMI) otkrivaju prosječni BMI od 24,14 kg/kvadratnom metru iz čega se može zaključiti da je prosječni posjetitelj Festivala zdravlja imao normalnu tjelesnu masu koja je ipak bliže gornjoj granici te naginje prema prekomjernoj tjelesnoj masi. Prosječna starost ispitanika iznosila je 43,51 godina.

Budući da je Festival posvećen zdravlju i zdravstveno osviještenim pojedincima za očekivati je bilo da posjetitelji koji su pristali na anketiranje njeguju pravilne prehrambene navike.

Rezultati su pokazali da natpolovična većina ispitanika (69,84 %) redovito doručkuje. Preostalih 30,16 % ispitanika, nažalost, nema naviku redovitog doručkovanja. S obzirom da se doručak smatra najvažnijim dnevnim obrokom jer osigurava energiju za predstojeće napore, svakako bi trebao postati redovita navika svakog ispitanika.

Pitanje o učestalosti kuhanja kod kuće otkriva da 21,17 % ispitanika kuha 2 ili manje puta tjedno, 24,10 % ispitanika kuha 3 do 4 puta tjedno, 12,39 % ispitanika kuha 5 do 6 puta tjedno, dok preostalih 42,34 % ispitanika kuha svaki dan. Iako znatan broj ispitanika ne kuha svaki dan, može se pretpostaviti da dobar dio tih ispitanika ipak ima svakodnevno kuhani obrok jer netko od ukućana ( supruga, majka...) kuha.

Nadalje, rezultati su pokazali da 72,57 % ispitanika svakodnevno konzumira svježe voće i povrće, dok to ne čini preostalih 27,43 %. Voće i povrće čine nezamjenjiv dio kvalitetne i uravnotežene prehrane jer osiguravaju mnoštvo važnih vitamina, minerala i fitokemikalija. Zbog toga se preporuča unos 5 ili više serviranja raznolikog voća i povrća svakodnevno. Nažalost, nešto preko četvrtine ispitanika nema naviku svakodnevnog unošenja ovih vrijednih namirnica zbog čega organizam uskraćuju za važne nutrijente.

Od 451 ispitanika 37,25 % uzima vitaminske pripravke, 30,60 % to čini povremeno, dok 32,15 % ne koristi vitaminske dodatke prehrani.
Konačno, rezultati pokazuju da 78,08 % ispitanika čita deklaracije na prehrambenim proizvodima, dok to ne čini 21,92 %. Budući da deklaracije daju uvid u energetsku i nutritivnu vrijednost proizvoda, kao i sadržaj eventualnih štetnih sastojaka, čitanje deklaraije na prehrambenim proizvodima je poželjna navika.