Pet posto djece u Hrvatskoj pati od hiperaktivnosti

Slika nije dostupna
Procjenjuje se da u Hrvatskoj oko pet posto djece pati od poremećaja pažnje s hiperaktivnošću, a bolest se prepoznaje tek u školskoj dobi, istaknuto je na današnjem okruglom stolu posvećenom ADHD sindromu.

Dr. Dubravka Kocijan-Hercigonja iz Privatne poliklinike za psihijatriju i neurologiju upozorila je kako djeca koja boluju od ADHD sindroma nisu zločesta i prkosna, kakvim ih okolina često smatra, već topla i željna bliskosti koju ne mogu ostvariti.

'Uzrok ADHD sindroma leži u genetskom nasljeđu, a poremećaj se događa u neurotransmiterskoj mreži', istaknula je splitska neuropedijatrica Biserka Rešić, dodajući kako točna dijagnostika zahtijeva timski rad psihologa, pedijatra, neuropedijatra i defektologa. Na žalost, takva timska dijagnostika u Hrvatskoj ne postoji.

Simptomi ADHD-a očituju se u poremećaju pažnje, impulzivnosti i hiperaktivnosti, a zbog tih smetnji djeca u školi postaju problem cijelog razreda, što ih ometa u obrazovanju.

'U Europi 75 posto djece s neliječenim ADHD-om postaju hiperaktivnim adolescentima koji razvijaju delikventno ponašanje', istaknuto je na skupu.

'Kod djece koja pate od ADHD sindroma primjenjuje se
kognitivno-bihevioralna terapija, individualna i grupna terapija
igrom, te farmakoterapija', rekla je Rešić.

No, neki psihostimulansi koji se prepisuju tijekom liječenja, kakav je primjerice lijek 'Concerta', ne mogu se nabaviti u Hrvatskoj, pa roditelji po njega moraju ići u Sloveniju.

'Na djecu koja pate od ADHD sindroma ne smije se vikati, jer im je već ionako poljuljano samopoštovanje', ističu stručnjaci.

Roditelji i učitelji trebali bi se educirati kako pomoći takvoj
djeci, jer kada u njima uspiju otkriti 'kreativnu crtu' takva djeca
mogu postati genijalci.

Povezane teme