Rezultati tog kliničkog istraživanja nazvanog Omega, objavljeni su na 58. godišnjoj konferenciji American College of Cardiology koja od subote traje u Orlandu, ne podudaraju se s prethodnim istraživanjima prema kojima ekstrakti omege-3 pridonose pri preživljavanju nakon infarkta. Prethodna istraživanja su vođena kada su raspoloživa liječenja infarkta miokarda bila manje napredna nego danas, upozorili su autori istraživanja.
'Iako se drži da su omega-3 masne kiseline učinkovite u liječenje pacijenata nakon srčanih problema, niti jedan klinički test nije provjerio njihove učinke uz današnje tretmane', objasnio je dr. Jochen Senges, profesor kardiologije na sveučilištu u Heidelbergu i glavni autor knjige.
'Nismo vidjeli nikakve poželjne učinke omega-3 kod pacijenata koji su već pod medicinskim tretmanom kojim je smanjuje opasnost od novih problema sa srcem, što ne ostavlja prostora za dodatno poboljšanje', rekao je kardiolog.
Klinička ispitivanja su vođena nad 3.827 osoba u 104 bolnička centra u Njemačkoj. Pacijenti su podijeljeni u dvije skupine. Prva skupina je primala pročišćene omega-3 masne kiseline tijekom godine dana, a druga skupina placebo pripravak.
Tijekom godine dana 4,1 posto sudionika istraživanja je preminulo i 3,9 posto je imalo moždani udar koji nije bio fatalan, pa nije primijećena nikakva bitna razlika, rekao je dr Senges. Kardiolog je naglasio da bi bilo netočno reći da su omega-3 neučinkovite jer su ih testirali na pacijentima koji su već liječeni optimalnom terapijom.