Nova nada za oboljele i oduzete

Odobreno liječenje moždanog udara pomoću stanica abortiranih beba

Slika nije dostupna
Britanski znanstvenici dobili su odobrenje da liječe oboljele od srčanog udara injekcijama stanica uzetih od abortiranih beba.

Prvi put na svijetu, matične stanice iz 12 mjesečnog fetusa injektirat će se u mozak pacijenata. Stručnjaci smatraju kako će stanice regenerirati područja mozga oštećena udarom te ponovo uspostaviti mogućnost kretanja i mentalne vještine kod oboljelog.

No krugovi koji zagovaraju zabranu pobačaja, ove znanstvene metode nazivaju barbarskima, smatrajući kako je upotreba abortiranih fetusa nemoralna i odvratna. Trenutno 250 tisuća Britanaca pati od ozbiljnih ozljeda uzrokovanih moždanim udarom, a sve do sada nije bilo načina da se popravi nastala šteta.

U pokusu koji će trajati dvije godine, a počet će 2010., dvanaestero pacijenata injektirat će se stanice koje je proizvela farmaceutska kompanija 'ReNeuron'. Takve stanice, uzete od mozga abortiranog fetusa, mogu se pretvoriti u bilo koji oblik ljudskog tkiva. Kompanija bi mogla koristiti i stanice odrasle osobe, no tvrdi kako se stanice fetusa lakše prilagođavaju te da iz jednog fetusa mogu proizvesti sve potrebne stanice.

Testovi na laboratorijskim štakorima pokazali su se uspješnima i matične stanice ponovo su uspostavile mogućnost kretanja kod oduzete životinje. Znanstvenici se nadaju kako će jedna takva injekcija kod ljudi oduzetih moždanim udarom izazvati znatna poboljšanja. 'Ako sve bude funkcioniralo, matične stanice fetusa potaknut će rast novih ili jednostavno obnoviti one postojeće', kaže voditelj pokusa Keith Muir.

No Josephine Quintavalle iz Odbora za reproduktivnu etiku tvrdi kako je takva upotreba fetusa potpuno neprihvatljiva. 'Ljudsko biće se žrtvuje za nekakvu teoretsku dobrobit', dodaje.

Kompanija 'ReNeuron' prvo je podnijela zahtjev za pokusima u Americi, ali je odbijena. Zatim je dobila zeleno svjetlo u Britaniji, a pokuse je odobrila Britanska agencija za lijekove i zdravlje.