'Obično smatramo da je temelj pretilosti nezdrava prehrana i pomanjkanje fizičke aktivnosti. Ali, sve više studija pokazuje da je uzrok pretilosti mnogo kompliciraniji', rekao je koautor Leonardo Transande sa sveučilišta New York.
Mikrobi u našim crijevima mogli bi igrati kritičnu ulogu u načinu na koji naša tijela apsorbiraju kalorije. Izlaganje antibioticima, posebno u ranoj fazi života, moglo bi ubiti zdrave bakterije koje utječu na to kako apsorbiramo nutrijente, i održavaju nas vitkima, stoji u studiji objavljenoj u Međunarodnom žurnalu za pretilost (International Journal of Obesity).
>> Dojenje štiti djecu od pretilosti
Studija napominje da je sve veći broj istraživanja koji upozoravaju na potencijalne prijetnje antibiotika posebno kod djece. Preliminarne studije povezale su promjene u trilijunima mikrobskih stanica u našim tijelima sa pretilošću, upalnim bolestima crijeva, astmom i drugim stanjima. Međutim, dokaz za direktnim uzrokom još nije pronađen.
Ovo je bila prva studija koja je analizirala odnos između korištenja antibiotika i tjelesne mase, počevši od dojenačke dobi. Istraživači su procijenili korištenje antibiotika kod 11.532 djece rođene u Britaniji 1991. i 1992 godine. Otkrili su da su djeca koja su bila tretirana antibioticima u prvih pet mjeseci svog života, težila više od prosjeka nego djeca koja nisu primala antibiotike.
Razlika je bila mala kod djece u dobi od 10 do 12 mjeseci, ali sa 38 mjeseci djeca koja su bila izložena antibioticima imala su 22 posto veću vjerojatnost da budu pretila. Djeca koja su primila antibiotike u dobi od šest do 14 mjeseci, pak nisu imali značajno veću vjerojatnost da će biti pretila.
Iako su djeca izložena antibioticima u dobi od 15 do 23 mjeseca, imala malo veći indeks tjelesne težine do sedme godine, nije postojala značajna mogućnost da će u kasnijoj dobi postati pretili.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.